Atlas Poland
ul. Kwarcowa 3, 84-230 Rumia
+48 58 736 20 63

Pozostałe

Dodatkowe oprzyrządowanie – koniecznie sprawdź nowości na rynku

Zamontuj do swojej głowicy nożyce hydrauliczne do cięcia drewna wraz z adapterem. Sprzęt ten poradzi sobie z zaroślami i małymi drzewkami o średnicy nawet do 24 cm. Łącząc tę swego rodzaju frezarkę z głowicą, możemy pozwolić sobie na większą elastyczność pracy i lepszą wydajność. Niezawodne  ostrza tego osprzętu dotrą do najtrudniej dostępnych miejsc. Wykonane są one z solidnej stali, dzięki czemu możemy cieszyć się i precyzji przycinania i łatwością ich wymiany. Nożyce hydrauliczne są dodatkowym narzędziem, które nie tylko sprawnie skróci zarośla, ale i twój czas pracy.

Zachęcamy także do przyjrzenia się tzw. prostownicy SMP. Montując ją do głowicy obrotowej, możemy z łatwością wyrównywać mokry materiał budowlany i grunt. Konstrukcja tego sprzętu jest niezwykle wytrzymała i odporna na nacisk, a także przeszkody np. w postaci kamieni. Ponadto prostownica do głowic dostępna jest aż w ośmiu modelach, zatem z pewnością znajdziesz wersję optymalną dla siebie.

Jesteś ciekawy kolejnych nowoczesnych rozwiązań? Polecamy ci zatem również widły paletowe do koparek i ładowarek, za pomocą których przewóz materiału będzie banalnie prosty. Nadają się one doskonale do przewozu palet nawet i 2,5 – tonowych.

Poznaj też zintegrowany moduł chwytający SMP, który zapewnia łatwe manipulowanie słupami, drewnianymi paletami, płytami chodnikowymi, długimi rurami czy instalacjami spustowymi. Konstrukcja ta zajmuje bardzo mało miejsca pod głowicą, a jego montaż jest niezwykle łatwy. Dzięki hydraulicznemu szybkozłączu zajmuje on kilka chwil, przez co nie odciąga nas zbytnio od bieżącej pracy. Głównymi zaletami zintegrowanego modułu chwytającego są wysoka wytrzymałość i niewielka waga. Uniwersalne zawory i uchwyty sprawiają, że jest on kompatybilny z większością koparek, a operator posiada zawsze pełną kontrolę nad podnoszonym materiałem.

Zalety wykorzystania łyżek SMP przy koparkach ATLAS

Koparka jest maszyną, która na dzisiejszym placu budowy wykorzystywana jest na każdym kroku. Jest to maszyna, bez której trudno byłoby wykonać jakąkolwiek współczesną inwestycję. Koparka jest pojazdem, który służy do wykonywania robót ziemnych. Jej główne zastosowanie to oddzielanie urobku od gruntu i przenoszenie go na samochody transportowe lub na jakieś składowisko. Ponadto maszyna ta może pełnić funkcję maszyny przeładunkowej.

Koparka jest urządzeniem, bez którego rozwój budownictwa nie mógłby się odbywać. W Polsce dzisiaj bardzo dużo się buduje, remontuje. Przy każdej inwestycji spotkać możemy koparki. Wyróżniamy różnego rodzaju koparki, które przeznaczone są do innych celów. Generalnie maszyny te możemy podzielić na:

  1. koparki zbierakowe
  2. koparki chwytakowe
  3. koparki przedsiębierne

Te pierwsze są dosyć rzadko spotykane, posiadają jednak szeroką gammę zastosowań. Maszyny tego typu wykonują głębokie wkopy pod budynki. Świetnie nadają się do działania na gruntach piaszczystych oraz na terenach podmokłych. Można je spotkać przy pracach związanych z wykonywaniem melioracji, przy budowie kanałów żeglownych, czy przy wykonywaniu wałów rzecznych.

Drugi typ koparek dobrze sprawdza się w przypadku prac na gruntach nawodnionych. Często wykonują one wykopy pod studnie, wykorzystuje się je do pogłębiania cieków wodnych.

Ostatni typ koparki – koparka przedsiębierna jest w stanie pracować na dnie wykopu. Maszyna ta świetnie nadaje się do pracy na poziomie dna wykopu.

W przypadku koparek bardzo ważnym czynnikiem jest ich wyposażenie. Osprzęt do koparek może być różny. Na rynku dostępnych jest mnóstwo możliwych elementów, które są zróżnicowane. Koparkę trzeba przystosować do prac, które musi wykonać w danej chwili. Podstawowym i najważniejszym osprzętem do każdej koparki jest łyżka. Jest ona niezbędne do wykonania jakiejkolwiek pracy. To dzięki niej koparka jest tak ważna na każdym placu budowy.

 

 

Rodzaje i zastosowanie łyżek SMP

Łyżki SMP są zróżnicowane. Można wyróżnić wśród produktów tej firmy:

  • łyżki głębokie HDR
  • łyżki głębokie do minikoparek
  • łyżki skarpowe STS i SL
  • łyżki wąskie KB, KS
  • łyżki sortujące

Łyżki znajdujące się w ofercie są trwałe i żywotne. Są one wysokiej jakości osprzętem, któremu nie straszna żadna robota ziemna.

Łyżki głębokie HDR występują z zębami albo bez. Zęby dostępne są jako opcja. Pojemność tego rodzaju łyżek wynosi od 450 do 3000 litrów/SAE, przy czym dostępne są także o pojemności większej. Poszczególne modele poza pojemnością różnią się między sobą szerokością (od 800 mm do 1700 mm)długością (od 1320 do 1840mm), wysokością (850 mm do 1410 mm) a także wagą (450 kg do 3000 kg). Kąt wynosi od 23 do 25 stopni.

Łyżki głębokie do minikoparek oraz koparko-ładowarek charakteryzują się pojemnością od 55 do 400 litrów/SAE. Szerokość wynosi od 500 mm do 800 mm. Długość od 390 mm do 1110 mm. Wysokość od 370 mm do 750 mm. Waga od 45 kg do 410 kg. Kąt wynosić może od 28 do 37 stopni. Przykładem jest łyżka SMP DS. 320-800 B dostępna w ofercie Atlas Poland.

Łyżki skarpowe STS są stworzone specjalnie do wykorzystania z systemem Swingo – tilt. Są to łyżki, którymi manewrowanie jest wyjątkowo łatwe. Charakteryzują się pojemnością od 150 do 1600 litrów/SAE. Szerokość wynosi od 150 mm do 1800 mm. Długość waha się od 690 mm do 1740 mm, wysokość od 460 mm do 1040 mm. Waga tego typu łyżek wynosić może od 120 kg do 1600 kg. Kąt wynosi w przypadku każdego z modeli 15 stopni. Przykładem jest łyżka SMP STS 400- 1500 B dostępna w ofercie Atlas Poland.

Łyki skarpowe SL mają pojemność od 55 do 1800 litrów/SAE.  Charakteryzują się sporą powierzchnią nabierającą. Szerokość wynosić może od 1000 mm do 2400 mm, długość od 400 mm do 1340 mm, wysokość od 300 mm do 850 mm. Waga natomiast wynieść może od 65 do 1950 kg. Kąt wynosi od 25 do 35 stopni.

Łyżki wąskie KS oraz KB oferowane są w pojemnościach od 50 do 800 litrów/SAE. Dostępne modele mają szerokość od 250 mm do 730 mm, długość od 500 mm do 1440 mm oraz wysokość od 400 mm do 1120 mm. Waga łyżek wynieść może od 25 kg do 800 kg. Kąt wynosi od 20 do 30 stopni. Przykładem jest łyżka SMP KS 155-400 B dostępna w ofercie Atlas Poland.

Łyżki sortujące o dostępnych pojemnościach 55-1150 litrów/SAE. Łyżki tego typu zaprojektowane są bardzo podobnie jak łyżki skarpowe SL. Żebra łyżki wykonano z wyjątkowo mocnych prętów ze stali. Szerokość łyżek może wynosić od 1000 mm do 2000 mm, długość od 400 mm do 1300 mm, wysokość od 300 mm do 790 mm, a kąt od 15 stopni do 37 stopni.

Łyżki producenta SMP są osprzętem, który jest wart uwagi. Każdy właściciel koparki oraz każda firma oferująca usługi koparkami powinna rozważyć zakup łyżek tego producenta. Są one solidne, trwałe, skuteczne. Oferowane są także w dobrym stosunku ceny do jakości.

Zastosowanie łyżek SMP

Łyżki do koparek możemy podzielić na wiele kategorii, ze względu na możliwość ich zastosowania. Podstawowy podział łyżek do koparek to:

  • pługi do śniegu
  • łyżki do minikoparek
  • zrywaki
  • łyżki planujące
  • łyżki skarpowe
  • łyżki otwierane
  • łyżki przednie
  • łyżki do ładowarek teleskopowych
  • łyżki do ładowarek
  • łyżki do koparko-ładowarek

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które produkują sprzęt dla koparek, czy koparko-ładowarek. Mają one w swojej ofercie wiele różnego rodzaju nowoczesnych łyżek, które zapewniają możliwość pracy na każdej budowie.

Zakup łyżki do koparki powinien być rozsądny i przemyślany. Warto wybrać produkt firmy, która nadąża za dzisiejszymi potrzebami oraz oferuje świetnej jakości produkty po konkurencyjnych cenach. Bardzo solidny i godny uwagi osprzęt to łyżki SMP.  SMP posiada mnóstwo interesujących ofert, w których między innymi są wysokiej klasy łyżki do koparek.

Podstawowe informacje - zaciski do podnoszenia

Zaciski do podnoszenia szyn dedykowane jako przedłużenie ramienia maszyn budowlanych jest to rodzaj osprzętu specjalistycznego w kategorii oprzyrządowania dźwigowego, który służy do bezpiecznego oraz szybkiego podnoszenia, jak również transportowania różnego rodzaju szyn podczas prac na torowisku czy też rozjazdach kolejowych oraz tramwajowych.

W zależności od modelu mogą być przeznaczone do podnoszenia jednego lub kilku (nawet do 6) elementów jednorazowo. Cechują się różnego rodzaju obciążeniem roboczym oraz ciężarem. Dostosowane są do do precyzyjnych prac. Mogą występować w kilku rodzajach, w zależności od potrzeb. Występują zaciski między innymi pionowe czy poziome. Dodatkowo występują zaciski samozaciskowe (obejmujące szynę i dostosowujące automatycznie siłę nacisku) lub sterowane manualnie (dobór zacisku następuje poprzez wybór przez operatora maszyny siły nacisku). Możliwości zacisków są także uzależnione od modelu - pozwalają na chwytanie i transport pojedynczych elementów krótkich, bądź dłuższych szyn.

Zaciski do podnoszenia firm posiadają wszelkie stosowane certyfikaty zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zapewniają znaczne ułatwienie podczas prac budowlanych lub rozbiórkowych na torowiskach, jak również rozjazdach kolejowych oraz tramwajowych, gdzie konieczne jest przeprowadzenie remontu, renowacji, wybudowanie nowej linii czy też usunięcie elementów (ze względu na całkowitą rozbiórkę trasy lub konieczność wymiany poszczególnych elementów).

Ze względu na wysoką jakość zastosowanych do produkcji zacisków przeznaczonych do podnoszenia szyn oraz konstrukcję, która zapewnia solidność, jak również wyjątkową trwałość i wytrzymałość, stosowanie tego rodzaju osprzętu jest niewątpliwym ułatwieniem wszelkich prac. Dodatkowo możliwość wymiany szczęk zapewnia właściwe dostosowanie produktu do danej potrzeby.

Zaciski do podnoszenia szyn oferowane w asortymencie naszej firmy będą służyły niezawodnie przez długie lata użytkowania. Praca z nimi stanowi dużą przyjemność także dzięki zastosowaniu szeregu systemów zabezpieczeń i wzmocnień, zwłaszcza w modelach przeznaczonych do podnoszenia cięższych elementów w większej ilości.

Zaciski do podnoszenia szyn, ze względu na to, że przeznaczone są w szczególności do prac na zewnątrz, muszą być dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Oferowane przez nas osprzęty budowlane cechują się tym własnie, że są bardzo odporne na pracę w różnego rodzaju warunkach pogodowych. Konieczne jest zachowanie odpowiednich zasad BHP oraz zabezpieczanie poszczególnych elementów, co znacząco przedłuża trwałość osprzętu i zapewnia, że będzie służył niezawodnie przez długi czas.

Rodzaje zacisków

W asortymencie naszej firmy w chwili obecnej dostępne są następujące rodzaje osprzętu typu zacisk do podnoszenia szyn:

  • ABZ AZ Multirail - jest to rodzaj zacisku, który służy do podnoszenia szyn, jego graniczne obciążenie robocze wynosi 2 ton, natomiast ciężar - 5 ton; do cech charakterystycznych tego modelu należą przede wszystkim:
    • szczególnie wąska konstrukcja, która dzięki zwężeniu pozwala na chwytanie kilku szyn leżących w nieznacznej odległości od siebie;
    • zacisk o dwóch rodzajach nasilenia - lekki lub mocny, dodatkowo z osłoną i uchem;
    • zastosowanie okładzin z tworzywa sztucznego sprawia, że stal nie ma kontaktu bezpośredniego z szyną;
    • wymienne szczęki;
    • możliwość łatwego zablokowania zacisku w dowolny sposób - zarówno w położeniu otwartym jak i zamkniętym;
    • zabezpieczenie trwałości elementu na długie lata użytkowania dzięki zastosowaniu podwójnej ochrony antykorozyjnej;
    • ten model zacisku doskonale sprawdza się przy układaniu szyn czy też ustawianiu ich w stosy.
  • ABZ AZ-DB/2000 - jest to rodzaj zacisku, który służy do podnoszenia szyn, jego graniczne obciążenie robocze wynosi 2 tony, natomiast ciężar - 5 ton; do cech charakterystycznych tego modelu należą przede wszystkim:
    • zacisk o dwóch rodzajach nasilenia - lekki lub mocny, dodatkowo z osłoną i uchem;
    • zastosowanie okładzin z tworzywa sztucznego sprawia, że stal nie ma kontaktu bezpośredniego z szyną;
    • wymienne szczęki;
    • możliwość łatwego zablokowania zacisku w dowolny sposób - zarówno w położeniu otwartym jak i zamkniętym;
    • zabezpieczenie trwałości elementu na długie lata użytkowania dzięki zastosowaniu podwójnej ochrony antykorozyjnej.
  • ABZ AZ-R - jest to rodzaj zacisku, który służy do podnoszenia szyn, jego graniczne obciążenie robocze wynosi 4 ton, natomiast ciężar - 31 ton; do cech charakterystycznych tego modelu należą przede wszystkim:
    • jest to prosta konstrukcja posiadająca mechaniczną blokadę zabezpieczającą;
    • cztery rolki zamontowane na łożysku kulkowym;
    • solidna i wyjątkowo trwała oraz wytrzymała konstrukcja;
    • ze względu na wykonanie, ten model cechuje się szczególnie wysokim poziomem bezpieczeństwa podczas pracy.
  • ABZ AZ-V - jest to rodzaj zacisku, który służy do podnoszenia szyn z rowkiem, jego graniczne obciążenie wynosi 2 ton, natomiast ciężar - 14 ton; do cech charakterystycznych tego modelu należą przede wszystkim: 
    • solidna i wyjątkowo trwała oraz wytrzymała konstrukcja zacisku;
    • zastosowanie zasady pantografu;
    • możliwość precyzyjnego dopasowania zacisku do typu szyny. 
Zastosowanie zamiatarek

Czyszczenie chodników, ulic, parkingów, czy firmowych posesji nie wymaga obecnie ogromnego nakładu siły. Wszystko dzięki zmechanizowaniu tego typu prac porządkowych. Szczególnie przydatnymi maszynami w tym procesie są tzw. zamiatarki.

Zamiatarka – ale jaka?

Dla precyzji możemy podzielić te maszyny na trzy kategorie:

  • wersję zamontowaną na podwoziu samochodów ciężarowych – przydatna przy czyszczeniu dróg i ulic
  • zamiatarka samojezdna – praktyczna przy przejazdach w dużych odległościach
  • model pozbawiony własnego napędu i zasilany z zewnętrznego źródła – uniwersalne zastosowanie

Istnieje jeszcze jedno rozróżnienie typów zamiatarek. Mowa tutaj o:

  • zamiatarce ręcznej – niezmiernie wydajna i łatwa w obsłudze, idealnie nadaje się do zamiatania węższych przydomowych ścieżek czy powierzchni garażowych. Może występować dodatkowo w wersji z tzw. trakcją i być wykorzystywana na przykład w galeriach handlowych;
  • zamiatarce z fotelem operatora – zwana również uliczną, doskonale nadaje się do czyszczenia większych nawierzchni. Może być wyposażona na przykład w szczotki do usuwania śmieci lub inne akcesoria, dzięki którym może zmieniać swoje zastosowanie. Zamiatarka w wersji ze szczotkami najpierw przesuwa i odgarniania odpady na jeden tor, z którego potem zgarnia je druga miotła.

 

 

 

 

 

 

Szerokie zastosowanie sprzętu do zamiatania

Z usług firm sprzątających  posiadających zamiatarki korzystają często urzędy gmin czy miast, w celu zagwarantowania czystości mieszkańcom poszczególnych miejscowości. Prace porządkowe z ich pomocą wykonywane są także na placach budowy, a nawet w halach produkcyjnych. Możliwe jest to dzięki ich niezwykłej zwrotności. Jedynym wymogiem jest, by nawierzchnia, na którą wjeżdża zamiatarka, była pokryta kostką brukową, betonem, asfaltem lub innym utwardzonym materiałem. Odradza się stosowanie tych maszyn na powierzchniach ubrudzonych cementem czy sorbentem, zwłaszcza jeżeli materiały te zostały rozsypane na mokrej podłodze. Świetnym rozwiązaniem natomiast jest zraszanie szczotek zamiatarki wodą wzbogaconą dodatkowo o środki dezynfekujące, aby można było wykorzystać ją do wstępnego mycia danej powierzchni.

Dlaczego warto zainwestować w zamiatarkę?

Zaletą tych maszyn jest na pewno wysoka wydajność. Można ją oszacować mniej więcej na wysprzątanie ok. 3-4 tys. m2 na godzinę w przypadku zamiatarki samojezdnej. Wydajność jest co prawda zależna również od takich czynników jak stan nawierzchni, na której pracuje maszyna oraz rodzaj zbieranych odpadów. Jeżeli mamy do czynienia ze zbiórką liści, to musimy być gotowi chociażby na szybsze zużycie zawiasów mocujących ciągle opróżniany pojemnik na śmieci.

Istotne jest także fachowe korzystanie z zamiatarki – doświadczony operator będzie wiedział, jak oszczędzić jej niepotrzebnych urazów mechanicznych. Wiedza pomaga też w sprawniejszym przeprowadzeniu porządków, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku mokrych nawierzchni i sypkich zanieczyszczeń, konieczne mogą być wielokrotne przejazdy, a tym samym dłuższy czas pracy.

Plusem jest, że większość modeli posiada również duże możliwości rozbudowy dzięki dodatkowemu wyposażeniu, przez co możemy uznać zamiatarkę za sprzęt wielozadaniowy. Posłuży nam ona równie dobrze latem, jak i zimą, chociażby do odśnieżania chodników. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że czasami konieczna jest i praca ręczna. Najwięcej kłopotów bowiem sprawiają pozostające po sezonie zimowym resztki soli i piasku sprawiają. Zbitki, w jakie się gromadzą, należy rozdrobnić ręcznie, tak aby zamiatarka mogła je potem sprawnie usunąć.

Konserwacja kluczem do żywotności zamiatarki

Dbając o czystość danych powierzchni i terenów, nie możemy zapominać też o pielęgnacji samej zamiatarki. Jeżeli chcemy, by posłużyła nam ona przez wiele lat, musimy dokładnie czyścić kanał, przez który przechodzą w niej odpady, a także wymieniać systematycznie filtry znajdujące się przy zbiorniku na zanieczyszczenia. Brak tego typu konserwacji może poskutkować bowiem zablokowaniem systemu odprowadzania śmieci. Zwłaszcza model zamiatarki z układem hydraulicznym jest najbardziej narażony na poważne i kosztowne usterki.

Wymiana części w zamiatarce

Najszybciej zużywającym się elementem tej maszyny są szczotki zgarniające odpady oraz gumy przy kanałach mechanicznie zasysających śmieci. Firmy sprzątające muszą liczyć się z tym, że przy codziennym wykorzystywaniu maszyny, szczotki należy wymieniać raz na miesiąc. Szczególnie polecane są te w wersji metalowej. Warto jednak przetestować również szczotki mieszane, a więc skonstruowane na bazie drutów zarówno plastikowych, jak i metalowych. Co prawda można także przedłużać żywotność tych części we własnym zakresie. Niektórzy decydują się bowiem na wymianę jedynie zużytych drutów. Opcja ta być może jest tańsza, jednak negatywnie wpływa na efekty pracy zamiatarki.

Zastosowanie chwytaków

Prezentujemy ci bogatą ofertę solidnych chwytaków do koparek o różnej masie operacyjnej. Oprzyrządowanie to służy do sprawnego manipulowania przedmiotami, poprzez uchwycenie jakiegoś detalu, a następnie utrzymanie go w czasie przewozu i zwolnienie zacisku w momencie, w którym chcemy go upuścić. Chwytaki są jedynymi z najpopularniejszych robotów przemysłowych.

 Gdzie możemy wykorzystać to oprzyrządowanie?

Chwytaki świetnie sprawdzają przy pracy z paletami, przy pakowaniu oraz sortowaniu grup elementów. Doskonale radzą sobie z załadunkiem i rozładunkiem maszyn, a także montażem części. Mają one bowiem zastosowanie w tzw. transporcie bliskim, a więc w halach przemysłowych i magazynach. Za pomocą chwytaków bez problemu przeniesiesz ciężkie i duże obiekty w łatwy sposób.

Największe zalety

Wykorzystywanie koparek z chwytakami oszczędza nie tylko czas, ale i siły osób pracujących, chociażby przy załadunku towarów. Obecnie na rynku z łatwością dostaniemy nowoczesny sprzęt w dobrej cenie, ponieważ jest to branża, która się rozwija, a co za tym idzie, oprzyrządowania są coraz bardziej innowacyjne. Chcąc przebić się wśród konkurencji, producenci oferują sprzęt jedynie wysokiej jakości, z długą gwarancją żywotności, tak aby klient czuł, że inwestycja w profesjonalne chwytaki mu się opłaca. Za solidnym wykonaniem tych elementów idzie również bezcenne bezpieczeństwo pracy. Oprócz tego należy wspomnieć o łatwiej obsłudze chwytaków oraz tym, że charakteryzują się ogromną funkcjonalnością.

Chwytak nie jedno ma imię

Ta niezwykle praktyczna część do koparek jest dostępna w wielu wersjach, w zależności od budowy napędu. Możemy więc wyróżnić rodzaj pneumatyczny, mechaniczny, hydrauliczny, adhezyjny i elektroniczny. Jeżeli chodzi o funkcjonalność i trzymanie detalu, chwytaki dzielą się na kształtowe, siłowe i siłowo-kształtowe.

Oprócz powyższego rozróżnienia warto zwrócić uwagę na to, jaką końcówkę posiada ta część koparki. Możemy bowiem zakupić chwytaki ze sztywnym, specjalnym, sprężystym lub elastycznym wykończeniem.

Oprzyrządowanie to będzie różniło się również w przypadku kształtu czy wymiaru chwytanego obiektu. Produkowane są bowiem chwytaki dwuszczękowe równoległe zwykłe i o dużym skoku, dwuszczękowe kątowe, trójszczękowe koncentryczne standardowe i o dużym skoku, obrotowe oraz do zastosowań specjalnych.

Zwróć na to uwagę przy zakupie

Pamiętaj o tym, by konkretnie ustalić parametry oprzyrządowania. Po pierwsze określ jakiej siły uchwytu przy zamykaniu i otwieraniu potrzebujesz, a więc czy będziesz przenosić materiały ciężkie, czy tworzywa lekkie. Kolejną ważną kwestią jest ciśnienie robocze, maksymalna siła statyczna oraz dynamiczna, a także największa częstotliwość robocza urządzenia.

Oprócz wiedzy na temat elementu, którym będziesz manipulować za pomocą chwytaka, przyda ci się też dokładne określenie warunków środowiskowych wykonywanej pracy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy oprzyrządowanie będzie działało w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, pył, płyny i kurz, a także dużą ilość wiór i opiłków. Istotna jest nawet temperatura pracy. Musisz widzieć czy przyrząd będzie narażony na substancje żrące. Specyficzne normy muszą spełniać także chwytaki używane w sterylnym środowisku lub w strefie zagrożonej wybuchem.

Rodzaje i zastosowanie pługów

Po pierwsze porządny pług poradzi sobie nie tylko ze śniegiem czy błotem, ale także z nagromadzonym lodem. W zależności od wymiarów sprzęty te idealnie nadają się na ulice, autostrady, drogi ekspresowe, a także płyty lotniskowe czy place parkingowe. Wyróżnia się również specjalne modele do chodników czy ciasnych alejek. Niektóre wersje posiadają opcję rozsuwanych lemieszy, dzięki czemu możemy na bieżąco dostosowywać je do węższych i szerszych odcinków.

Pługi samochodowe nadają się do pracy nawet w ekstremalnych warunkach. Popularnym modelem jest też tzw. pług odśnieżny. Możemy go zaliczyć do uniwersalnego urządzenia, utrzymującego drogi gruntowe i utwardzone oraz pobocza w odpowiednim stanie zimą. Niektóre jego serie sprawdzają się przy odśnieżaniu ścieżek rowerowych oraz na kostce betonowej i brukowej.

Warto mieć na uwadze, pod jaki model ciągnika czy nośnika chcemy podłączyć dane oprzyrządowanie, ponieważ może się okazać, że starsze roczniki nie są wyposażone w przedni układ zawieszenia i nie każdy pług będzie się nadawał. Warte uwagi są również wersje pracujące w czterech trybach roboczych, a więc odgarniania w prawo, w lewo, rozgarnianie śniegu w „strzałkę” oraz zgarnianie go na pryzmę w kształcie litery Y.

Solidne pługi powinny być także wyposażenie w uchylne gumowe lub metalowe listwy, które minimalizują uszkodzenia od przeszkód, znajdujących się często pod śniegiem. Polecamy również także tzw. uniwersalne zgarniaki, które oprócz odśnieżania, nadają się do lekkich robót ziemnych zarówno na terenach miejskich, jak i wiejskich.

Zainteresowaniem wśród klientów cieszą się bardzo często pługi wirnikowe, które radzą sobie z mokrym i grząskim śniegiem. Element zwany ślimakiem podaje na wirnik śnieg, który jest następnie wyrzucany na kilkadziesiąt metrów poza odśnieżany tor.

Zalety zimowego oprzyrządowania

 

  • Pługi są sprzętami uniwersalnymi. Większość modeli można podłączyć zarówno pod ciągnik rolniczy, ładowacz czołowy, ładowarkę teleskopową, jak i do samochodów ciężarowych, a nawet niektórych osobowych oraz do quadów.
  • Pługi są niezwykłe łatwe w obsłudze – zarówno jeżeli chodzi o ich agregację, jak i użytkowanie.
  • Sprzęty te charakteryzują się wyjątkowo mocną konstrukcją, która zapewnia wydajność i efektywność pracy. Zawdzięczamy to zastosowaniu w ich procesie produkcji najnowocześniejszych rozwiązań technicznych oraz materiałowych.
  • Pługi wykonywane są zazwyczaj z solidnej stali, przez co są odporne na wszelkie uszkodzenia.
  • W przypadku modeli wyposażonych w sterowanie elektrohydrauliczne, do obsługi pługów potrzebna jest tylko jedna para wyjść hydraulicznych.
  • Wiele pługów, na przykład posiadających podzielne lemiesze można uznać zarówno za tanie w eksploatacji, ponieważ dzięki regulacji wielkości nie potrzebujemy kupować dodatkowych części oraz za sprzęt sezonowy, bo nadają się nie tylko do odśnieżania, ale i do pryzmowania.
  • Praca z pługami do śniegu jest całkowicie bezpieczna. Większość z nich posiada instalacje oświetleniowe i różne odblaski na bokach, dzięki czemu sprzęt jest doskonale widoczny w nocy.

 

Wyposaż swój pług w dodatki

Warto zainwestować nie tylko w samą podstawową część, a więc w pług, ale i w mechanizmy, które zapewnią dodatkowy komfort, wydajność i bezpieczeństwo pracy. Wielu operatorów pługów decyduje się na oświetlenia obrysowe, a więc światła LED z funkcją sterowania. Jeżeli chodzi o lemiesz, to można wybrać albo ten z poliuretanu, niezwykle wytrzymały o dowolnej twardości, albo ze stali trudnościeralnej. Warto także zadbać o amortyzację lemiesza czołowego przez specjalne sprężyny połączone z odchylającą się ramą.

Wielu konsumentów decyduje się też na tzw. kopiowanie terenu, a więc funkcję możliwą dzięki specjalnej „pływającej” ramce, przez którą pług dopasowuje się do nierówności terenu. Możemy także zamocować sobie dodatkowe osłony do bocznych krawędzi sprzętu, które chronią krawędzie odkładni i pomagają w sprawniejszym odśnieżaniu dróg z wystającymi elementami, takimi jak słupki, krawężniki, czy barierki. Inwestycją, która się zwraca, jest również hydroakumulator, tłumiący pulsacje w układzie hydraulicznym i chroniący siłownik przed uszkodzeniami wynikającymi z dużego naporu na odkładnię pługa.

 

Masz pytania do naszej oferty pługów? Z chęcią na nie odpowiemy!

W naszej ofercie stale pojawiają się nowe modele pługów. Bądź więc na bieżąco, ponieważ konkurencyjne ceny, jakie proponujemy naszym klientom, sprawiają, że sprzedaż odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pytania, nie tylko odnośnie do stawki, ale na przykład kwestii technicznych, możesz się z nami szybko skontaktować – przygotowaliśmy do tego specjalny formularz oraz okienko do live chatu.

Kilka słów naszych kosiarkach

Twoja firma świadczy usługi ogrodnicze na dużych obszarach gospodarczych? A może zamierzasz oferować profesjonalne wykaszanie większym przedsiębiorcom i urzędom miejskim? Najpierw wyposaż się w wysokiej jakości sprzęt, który poradzi sobie z najbardziej bujnymi krzakami i uciążliwymi chwastami. Potrzebujesz solidnej kosiarki, którą można zamontować na przykład do koparko-ładowarki i docierać z jej ostrzem nawet do głębokich rowów.

 

 

 

 

Jakiej kosiarki szukać?

Postaw na kosiarkę mobilną, a więc na doczepianą głowicę, która poradzi sobie z krzewami nawet w szalenie trudnych warunkach. Najlepiej, żeby sprzęt posiadał własny specjalny system hydrauliczny. Zadbaj o to, by jego konstrukcja była mocna, a więc najlepiej wykonana z solidnej stali. Kosiarka musi posiadać specjalny wał tnący, którym łatwo steruje się z pozycji operatora koparki.

To musisz sprawdzić przed zakupem kosiarki!

Koniecznie dokonaj pomiaru linii młota podczas jazdy swoją koparką, do której zamierzasz doczepić kosiarkę. Jest to niezbędne do analizy przepływu i ciśnienia. Dane te pozwalają bowiem określić rozmiar montowanej głowicy, rodzaj noży i moc jej silnika. Kupując kosiarkę wedle tych parametrów, będziesz mógł wyciągnąć z koparki maksimum przy koszeniu. Powinno się wybierać głowicę w jednym zestawie z adapterem odpowiednim do zamontowania jej na nośniku oraz z przewodami zasilającymi. Oczywiście niezbędne jest, byś ustalił też takie rzeczy jak wagę i szerokość roboczą kosiarki.

Przed zakupem kosiarki zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz

Duże kosiarki z zespołem tnąco-mielącym są zazwyczaj dostosowane do koparki, koparko-ładowarki lub minikoparki. Idealnie nadają się do wykaszania traw i zarośli w miejscach trudno dostępnych, takich jak nasypy kolejowe czy rowy melioracyjne oraz obszary o podwyższonych standardach zachowania bezpieczeństwa, a więc sąsiadujące z liniami energetycznymi. To właśnie te maszyny są najchętniej wypożyczane przez miasta do utrzymania terenów zielonych w należytym porządku. Ostrza takiej głowicy poradzą sobie niekiedy nawet z gałęziami o średnicy ponad 10 cm. Wiele z nich posiada opcję wymiany tradycyjnych noży na tzw. młotki. Z racji, że duże kosiarki z zespołem tnąco-mielącym są podczepiane głównie do maszyn budowlanych, posiadają zasilanie z linii hydraulicznej.

Ciekawą opcją, przy drobniejszych wycinkach, np. traw i krzewów o maksymalnej średnicy 5 cm, jest lekka kosiarka bijakowa. Głowica posiada opcję regulowania, na potrzeby koszenia na różnych wysokościach. Zasilana jest przez linie hydrauliczne, przez co sprzęt jest kompatybilny z większością obecnych koparek. Mimo że model ten jest mniejszy, to również posiada dużą moc wała roboczego, a wyjątkowo ostre noże kosiarki radzą sobie świetnie w średnio-trudnych warunkach, takich jak wały przeciwpowodziowe czy rowy melioracyjne. Zwinność i elastyczność lekkich bijakowych głowic pozwala nawet na formowanie żywopłotów.

Warto zwrócić uwagę również na kosiarkę podczepianą do ciągnika, która idealnie nadaje się do samodzielnych prac w gospodarstwie domowym i na działkowych obszarach zielonych. Głowice te są wyposażone również w mocne otrze, a dokładnie tzw. noże młotkowe, wykonane przeważnie z odlewów staliwnych. Gwarantują one sprawne i dokładne rozdrabnianie nie tylko zarośli krzaczastych, ale także słomianych materiałów. Samoostrzące się noże młotkowe są odporne na ciężkie warunki, jak na przykład tereny z dużą ilością kamieni. Boczne płozy głowicy sprawiają, że w każdym momencie można regulować wysokość koszenia. Walec niektórych modeli posiada często dodatkową opcję samooczyszczenia.  

Inną kategorią, która cieszy się zainteresowaniem klientów, jest mulczer hydrauliczny, posiadający noże z węglików spiekanych. Model ten wykorzystuje się przy pracach na rowach, brzegach rzek i kanałach. Doskonale przygotowuje tereny pod budowę stoków narciarskich i ścieżek, a także dokładnie oczyszcza tereny wzdłuż dróg kołowych i torowisk. Test jakości mulczer zdaje także podczas renowacji i likwidacji terenów zielonych. Ma on o wiele silniejszą konstrukcję od wspomnianych wcześniej kosiarek, przez co nadaje się do bardziej wymagających zadań, takich jak niszczenie dużych krzewów i niektórych młodych drzew.

Na koniec należy także wspomnieć o gigancie wśród głowic, a mianowicie o frezie do pni, zwanym również karczownikiem. Korzysta się z niego zazwyczaj w celu usunięcia pni w pasie pobocza. Posiada długie hydrauliczne ramie, dzięki któremu jest elastyczny podczas pracy i z niezwykłą precyzją radzi sobie z frezowaniem na pochyłych skarpach czy wyższych przeciwskarpach.

Zastosowanie i charakterystyka naszych nożyc

Nożyce przemysłowe spełniają w zasadzie bardzo podobną w swoich podstawach funkcję, jak te tradycyjne. Służą bowiem do mechanicznej obróbki elementów konstrukcyjnych. W tym przypadku są to jednak cięższe i o większej grubości materiały, w szczególności budowlane, takie jak np. beton, części żeliwne, metalowe i tym podobne. Od zwykłych nożyc różni je jednak przede wszystkim rodzaj obrabianego (ciętego czy burzonego) materiału oraz jego grubość, zdecydowanie przekraczająca możliwości drobnego sprzętu. Nożyce specjalistyczne stanowią oprzyrządowania dedykowane dla sprzętów, które są wyposażone w ogromną siłę dostosowaną do rodzaju elementu, który ma być za ich pomocą obrabiany.

Oferowane przez nas w tej kategorii nożyce sprawdzają się idealnie do cięcia betonu, złomu, jak również szyn i innych materiałów. Nożyce stanowią niezwykle ważny element doczepiany do różnego rodzaju sprzętów budowlanych czy wyburzeniowych z wysięgnikami, przede wszystkim do koparek gąsienicowych (wyprodukowane są z przeznaczeniem do sprzętu o wadze od 3 ton do nawet 90 ton - w zależności od wybranego elementu doczepnego). Nożyce sprawdzają się podczas prac rozbiórkowych czy wyburzeniowych, ale stanowią niezbędny osprzęt na placach recyclingowych, czy składach złomu, a także torowiskach kolejowych.

Stopień zużywania elementów noży tnących w nożycach dedykowanych do prac wyburzeniowych czy rozbiórkowych, jest przede wszystkim uzależnione od rodzaju użytego materiału oraz czasu, jak również intensywności eksploatacji produktu. Zapewniamy produkty, w których każdy element wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, które gwarantują wytrzymałość, trwałość i długotrwałe funkcjonowanie danych nożyc. Niezależnie od wykonywanych z wykorzystaniem proponowanych z ożyciem naszych nożyc prac, użytkownik może być pewny, że jakość produktu zapewni najbardziej doskonałe wykonanie prac z zakresu rozbiórki, wyburzania czy recyclingu.

W naszej ofercie w tej kategorii dostępne są między innymi:

  • rozdrabniacze obrotowe i statyczne przeznaczone do prac wyburzeniowych i rozbiórkowych w zakresie pierwotnym oraz wtórnym;
  • nożyce do betonu, wyburzeniowe, przenośne, do cięcia złomu, szyn i tym podobnych elementów.

Oferujemy produkty najwyższej jakości pochodzące od renomowanych marek, które od wielu lat służą pracownikom na całym świecie w dziedzinach takich jak budownictwo, prace wyburzeniowe, składy złomy itp. Do wyboru są elementy doczepne dla każdego rodzaju sprzętu.

Szczególnie polecane są aktualnie dostępne produkty wysokiej klasy znanej i cenionej na całym świecie marki KINSHOFER. Jest to producent różnego rodzaju nożyc z powyższych kategorii.

Do wyboru w ofercie naszej firmy obecnie są dostępne następujące nożyce, szczególnie dedykowane do prac wyburzeniowych, rozbiórkowych, jak również recyclingowych:

  • KINSHOFER DLC / DLD / DLP - jest to obrotowy rozdrabniacz z nowej serii Dedicated Demolition Line (DDL) jest dedykowany do prac wyburzeniowych zarówno w zakresie wyburzeń pierwotnych, jak również wtórnych;
  • KINSHOFER DRC / DRD / DRP - jest to obrotowy rozdrabniacz z nowej serii Dedicated Demolition Line (DDL) jest przeznaczony szczególnie do prac wyburzeniowych, dotyczy zarówno  sposobu wyburzania pierwotnego, jak i wtórnego.
  • KINSHOFER DRC 520 - są to nożyce do betonu przeznaczone do koparek o masie operacyjnej do 7 t, cechują się wyjątkową wydajnością jako solidne i wytrzymałe oprzyrządowanie doczepiane; doskonale sprawdzają się do kruszenia betonu oraz cięcia zbrojenia; dedykowane są do wykonywania prac wyburzeniowych pierwotnych, jak również wtórnych;
  • KINSHOFER DRS - są to nożyce przeznaczone do prac wyburzeniowych, a także dostosowane do cięcia złomu, posiadają możliwość obrotu o 360°;
  • KINSHOFER DSP - jest to rozdrabniacz statyczny (dostępny w dwóch wersjach do wyboru - standardowej lub Extreme) dedykowany jest szczególnie do prac wyburzeniowych z zakresu wyburzania wtórnego, doskonale sprawdza się do takich działań, jak kruszenie konstrukcji żelbetowych, jak również oddzielanie odsłoniętej stali zbrojeniowej od betonu;
  • KINSHOFER RC 26 R HD - są to przenośne nożyce, które są przeznaczone do łamania szyn;
  • KINSHOFER XS - są to nożyce przeznaczone szczególnie do cięcia złomu, jak również prac wyburzeniowych; stanowią niezwykle cenny element pomocowy podczas wykonywania rozbiórek konstrukcji stalowych przy pracach rozbiórkowych, ale równie doskonale sprawdzą się na składach złomu.

Bez względu na rodzaj wykonywanych prac - czy jest to wyburzanie budynków, oddzielanie elementów betonowych od stali zbrojeniowej, kruszenie, rozdrabnianie, a może rozdzielanie czy cięcie danych elementów -, praca z nożycami pozostającymi w szerokiej ofercie naszej firmy w trakcie prac wyburzeniowych czy rozbiórkowych, jak również w czasie wykonywania prac z zakresu recyklingu, ten rodzaj osprzętu sprawdza się idealnie w każdej sytuacji.
Wykorzystując nożyce do cięcia, rozbiórki, wyburzania lub recyclingu proponowane przez naszą firmę, zwiększa się zdecydowanie tempo prac, a także wzrasta efektywność wykonywanych robót.

Szeroka oferta chwytaków ATLAS

Jeżeli chcesz w sprawny sposób przenosić i rozdzielać ciężkie materiały o różnym kształcie, wielkości i wadze, proponujmy ci innowacyjne rozwiązanie, jakim są chwytaki do koparek. Poniżej przedstawiamy ich różnorodne modele oraz niezwykle szerokie zastosowanie.

 

 

 

 

 

 

Podstawowe rozróżnienie oprzyrządowania

Chwytaki możemy sklasyfikować na wiele sposobów. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem chwytania, co przekłada się na model siłowy i kształtowy. Istotne są także siły oddziaływające na obiekt manipulacji, a te mogą być naprężające lub przyciągające. Warto wspomnieć również o podziale ze względu na ruch końcówek chwytaka, a ten może być nożycowy, szczypcowy oraz imadłowy. Różnice występują też w budowie tego oprzyrządowania. Może on bowiem posiadać końcówki chwytne sztywne, sprężyste, elastyczne, adhezyjne lub być wyposażony w specjalne urządzenia chwytające.

Warto wziąć pod uwagę również parametry użytkowe sprzętu, a mianowicie siłę uchwytu, jaką on dysponuje, graniczne wymiary, jakie mogą mieć chwytane obiekty oraz czas uchwycenia potencjalnego obiektu, którym będziemy manipulować. Chwytaki możemy podzielić również na zewnętrze i wewnętrzne.

Chwytak manewrowy – koniecznie musisz poznać ten model

Chwytaki manewrowe radzą sobie w wyjątkowo ciężkich warunkach, ponieważ nadają się one do pracy przy urządzeniach i instalacjach znajdujących się pod napięciem. Pełnią bardzo ważną funkcję, a mianowicie wkładają i wyjmują elementy przy bezpiecznikach. Pomagają też w manipulowaniu przedmiotami, które przy bezpośrednim dotyku ręką mogłyby porazić nas prądem. Oprócz tego zastosowanie chwytaków manewrowych obejmuje również przenoszenie gałęzi, które na przykład zasłaniają dane instalacje. Oprzyrządowanie to posiada bowiem wiele wymiennych końcówek i zacisków, które pozwalają im się dostosować do danych warunków.

Zalety chwytaków? Są nieocenione!

Po pierwsze chwytki pozwalają nam na łatwe, niewymagające od nas większej siły przemieszczanie ogromnych i ciężkich materiałów z jednego miejsca na drugie. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że podczas transportu długich rur czy profili, spełnione są wszelkie standardy bezpieczeństwa pracy. Coraz większą popularność chwytaki zdobywają wśród firm przemysłowych, głównie dzięki innowacyjności i funkcjonalności. Ich obsługa jest łatwa i wymaga tylko jednej osoby, operatora maszyny, do której chwytak został podłączony. Z tym oprzyrządowaniem pakowanie, sortowanie czy paletyzacja zostają wykonane sprawnie.

Dodatkowe wyposażenie – dodatkowe korzyści

Oprócz podstawowego oprzyrządowania warto pamiętać o dodatkowych częściach usprawniających mechanizmach, dzięki którym manipulowanie danymi obiektami staje się łatwiejsze. Czasami wystarczy zaopatrzyć się w wymienne nakładki czy czujniki, by zauważyć poprawę w komforcie pracy.

Wybierz nakładki, które pozwolą ci precyzyjniej uchwycić obiekt o danym kształcie oraz wymiarze. Jeżeli chodzi o czujniki, to do podstawowych należą te, które alarmują o zbliżeniu chwytaka lub jego końcówki do danego elementu, a także o dotyku sprzętu do jego powierzchni lub o nacisku na obiekt.

Takie dodatkowe wyposażenie, które jest dołączane niekiedy do całego zestawu, pełni określone korzystne funkcje. Przede wszystkim pomaga we właściwym ukierunkowaniu części, którą w danym momencie manipulujemy. Poza tym jest mniejsze prawdopodobieństwo niedokładnego wzajemnego ustawienia obiektu przenoszonego przez chwytak i końcówek chwytnych. Niektóre z nakładek czy czujników mogą być integralną częścią całego oprzyrządowania, natomiast inne będą wymagały mocowania ich na korpusie lub sterowania i napędzania w sposób w pełni niezależny.

Warto też wiedzieć o tym, że istnieją różnego rodzaju nożyce przecinające kable czy układy wlewowe przeznaczone do dalszego transportu chwytakami, a także dysze przez które przechodzi strumień sprężonego powietrza oczyszczający uprzednio dane obiekty. Warto kontrolować też na bieżąco wszelkie operacje technologiczne, w czym pomogą nam układy pomiarowe.

Ważne parametry chwytaków

Przy zakupie chwytaka do koparek warto określić sposób przeniesienia napędu, jaki wykorzystuje to urządzenie. Może być to napęd dźwigniowy, zębaty, klinowy lub jarzmowy.

Należy określić także inne parametry techniczne. Chodzi tu między innymi o tworzywo, z którego ma być wykonany chwytak, a mianowicie czy ma to być odporny materiał sztuczny, czy może metal. Istotna jest także waga oprzyrządowania, ponieważ ma ona wpływ na wygodę operatora. Zbyt ciężki chwytak w porównaniu do koparki może być oporny podczas manewrów. Określ także ciśnienie robocze oraz maksymalną siłę statyczną.

To wszystko znajdziesz w naszej ofercie

Firma ALTAS Poland dostarcza swoim klientom innowacyjne rozwiązania każdego dnia. Zajrzyj więc do katalogu chwytaków znajdującego się na stronie i wybierz oprzyrządowanie, którego szukasz. Czekają tam na ciebie różnorodne modele w atrakcyjnych cenach. Przekonaj się sam! W razie jakichkolwiek pytań zostawiliśmy dla ciebie specjalny formularz kontaktowy i okienko do live chatu.

Podstawowe informacje - elektromagnesy

Podczas prac z ciężkimi metalowymi elementami czy blachami nieocenione są w swoim działaniu dźwigi wyposażone w elektromagnesy, a więc maszyny, które sprawnie pomogą przetransportować nawet kilka wiązek tych ciężkich części. Zaoszczędzony czas jest tylko jedną z zalet, jaką przynosi nam to innowacyjne rozwiązanie. Dzięki takim konstrukcjom jak elektromagnesy zwiększa się wydajność oraz bezpieczeństwo pracy, a siły pracowników hal czy stoczni nie są nadwyrężane.

 

 

 

 

 

Szerokie zastosowanie elektromagnesów

Elektromagnesy stanowią urządzenia, które wytwarzają pole magnetyczne w wyniku przepływu przez nie prądu eklektycznego. Wyposażone w nie dźwigi są zdolne do przenoszenia złomu żelaznego w hutach, transportu blach stalowych w stoczniach, jak i utrzymywania ciężkich części stalowych w halach przemysłowych. Inaczej znane jako elektromagnetyczne magnesy manipulacyjne, potrafią rozporządzać nie tylko jedną, ale nawet kilkoma wiązkami prętów, rur i profili jednocześnie, pod warunkiem połączenia danych wiązek paskami. Manipulować można także wiązkami blach, a co więcej, taki dźwig pozwala również na opcję przeglądania materiału, a więc odrzucenia pojedynczej blachy poprzez krótkotrwałe obniżenie mocy. Jeżeli chodzi o przenoszenie złomu, to manipulatory te świetnie radzą sobie zarówno z luźnym materiałem, jak i stłoczonym.

Elektromagnesy mogą być zawieszone zarówno na specjalnych maszynach do transportu materiałów, dźwignicach, dźwigach kolejowych oraz suwnicach pomostowych. Ich kształt zależny jest od zastosowania, a więc od przenoszonego materiału.

Dowiedz się, jak to dokładnie działa - elektromagnesy

Elektromagnes jako przyrząd sam w sobie wytwarza zjawiska magnetyczne pod wpływem prądu elektromagnetycznego. Jest on wyposażony w ferromagnetyczny rdzeń, na którym umieszczona zostaje tzw. cewka. Rdzeń wykonany jest z materiału silnie magnetycznie czynnego. Kluczowe w tym wszystkim pole magnetyczne, które wytwarzane jest na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cewkę. Dochodzi bowiem wtedy do magnesowania rdzenia. Należy pamiętać, że mechanizm elektromagnesu wykorzystywany jest nie tylko w dźwigach, ale przede wszystkim w automatycznych bezpiecznikach instalacji domowej, w telewizorach, telefonach czy miernikach elektrycznych.

Elektromagnesy dźwigowe używane są natomiast w składnicach złomu, halach i stoczniach. Muszą być one przede wszystkim solidnie wykonane. Producenci dbają zatem o wytrzymałe odlewane obudowy, które stanowią świetną ochronę dla cewki, gromadzącej energię w wytwarzanym polu magnetycznym. Cała konstrukcja opiera się na źródle zasilania umieszczonym na dźwigu, kablu zasilającym, bębnie do przenoszenia prądu do magnesu oraz na podstawowym magnesie. Sprzęt wyposażony jest także w uszczelkę termoizolacyjną, która stanowi dodatkową ochronę podczas pracy w temperaturach sięgających nawet 650°C. Wokół cewki znajduje się zazwyczaj wysokiej jakości masa uszczelniająca, która chroni ją przed uszkodzeniami i redukuje nagrzewanie. Cała struktura podtrzymywana jest na wytrzymałej stalowej płycie dolnej, która dzięki swojej solidności znacząco wydłuża żywotność elektromagnesu.  

Największe korzyści korzystania z elektromagnesu
  • Wysoka jakość i solidna budowa elektromagnesów przekłada się na wydajność pracy.
  • Odnotowana długa żywotność tego sprzętu sprawia, że stanowi one inwestycj, która na pewno z czasem się zwróci.
  • Elektromagnesy są przede wszystkim ekonomiczne, ponieważ zostały wyposażone w nowoczesny energooszczędny mechanizm.
  • Dzięki uniwersalnym zawiasom łatwo zainstalować je do maszyn budowlanych.
  • W przypadku większości modeli, specjalnie zaprojektowana konstrukcja pozwala na manipulowanie materiałami również pod wodą.
O jakie informacje warto dopytać w przypadku elektromagnesów?

Przede wszystkim dowiedz się, na jakich zasadach dokładnie działa dany model elektromagnesu, a więc chociażby jaki jest sposób jego zasilania oraz czy układ sterowania znajduje się na urządzeniu. Dobrze jest też znać parametry takie jak nośność nominalna, siła odrywania oraz nośność rzeczywista, zarówno w przypadku wiór, złomu grubego, jak i złomu żeliwnego. Przy zakupie elektromagnesu dźwigowego określ także środowisko oraz potencjalną temperaturę pracy. Istotny jest na przykład fakt, czy zamierzamy eksploatować sprzęt  jedynie w miejscach zadaszonych, czy raczej będzie on narażony na zmiany atmosferyczne, takie jak opady deszczu.

Oferta elektromagnesów ATLAS POLAND

W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę modeli elektromagnesów, a wśród nich prawdziwe nowości na rynku. Nasze produkty cieszą się dobrymi opiniami klientów, ponieważ sprowadzamy sprzęty tylko solidnych marek, takich jak ATLAS, ATLAS WEYHAUSEN, TANA, SANY, ING Bonfiglioli, Willibald, a także Yanmar. W naszym katalogu możesz porównać stan techniczny, średnicę czy chociażby wagę poszczególnego modelu i wybierać sprzęt, który będzie spełniał wszystkie twoje standardy. W przypadku ogłoszeń, które nie posiadają z góry podanej ceny, zapraszamy do kontaktu. Możesz się do nas zgłosić przez formularz lub okienko live chatu, a  my podamy ci wszelkie, interesujące cię informacje.

Kilka słów o urządzeniach ssących

Jesteś zwolennikiem innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań? Przestawiamy ci zatem prawdziwy fenomen na rynku, a mianowicie wysokiej jakości urządzenia ssące, które bez problemu podczepisz do swojej koparki czy ładowarki i będziesz mógł prowadzić różnorodne prace na niezwykle wymagających terenach. Urządzenia te zaczęły zdobywać sławę na zachodnim rynku już 15 lat temu, jednak wśród polskich przedsiębiorców jest to nadal nowość. Sięgnij po nią dzięki firmie ATLAS Poland i dołącz do grona tych firm, które chcą określać się mianem nowoczesnych.

 

 

 

 

Proste działanie i duża skuteczność - urządzenia ssące

Urządzenia ssące montowane są na wysięgniku koparki. Posiadają hydrauliczne zasilanie, przez co są kompatybilne z większością maszyn. Pracują pneumatycznie, dzięki czemu z łatwością przenoszą cząstki stałe z jednego miejsca na drugie. Większość urządzeń ssących przyjmuje formę sześcian, podzielonego na komorę wentylacyjną, stabilizacyjną oraz zbiornik. Sprzęty te działają podobnie jak odkurzacz. Wentylatory w nim umieszczone są w stanie wytworzyć podciśnienie sięgające nawet do 40 000 Pa, natomiast elastyczny wąż, który zasysa materiały, porusza się w trzech kierunkach.

Jeżeli chodzi o sam proces działania urządzeń ssących, to wygląda on następująco: najpierw dany materiał zasysany jest przez wspomniany wyżej wąż, następnie (już w zbiorniku) materiał oddzielany zostaje od strugi powietrza, po czym trafia do komory separacyjnej, gdzie odbywa się proces jego suszenia i oczyszczania. Wszelkie drobne zanieczyszczenia są skutecznie eliminowane dzięki specjalnie zamontowanym mikro filtrom, które można łatwo wymieniać. Na końcu oczyszczone powietrze wypływa na zewnątrz, natomiast materiał zgromadzony w kontenerze czeka na wyładunek.

Szerokie zastosowanie urządzeń ssących

Przy pracach budowlanych często natrafiamy na naturalne przeszkody w postaci wąskich zaułków czy trudno dostępnych obszarów, do których tradycyjna koparka po prostu nie jest w stanie dotrzeć ze względu na swoje gabaryty. Inwazyjne sposoby kopania mogłyby natomiast doprowadzić do uszkodzenia znajdujących się w ziemi instalacji czy rur. Urządzenia ssące montowane do ramienia maszyn budowlanych rozwiązują ten problem, ponieważ można nimi łatwo manewrować z pozycji operatora. Z tym sprzętem także oczyszczanie zasypanych studni kanalizacyjnych czy zbiorników i osadników staje się wręcz banalne.

Po urządzenia ssące sięgają właściciele odlewni, rafinerii, hut stali, aluminium i szkła, a także cementowni. Swoje zastosowanie mechanizm ten znajduje również w zakładach przetwórczych metalu, w papierniach, jak i w elektrowniach, oczyszczalniach ścieków czy chociażby w stoczniach. Świetnie sprawdza się także przy naprawach torowisk i w miejscach, w których potrzeba odsysać gruzy i kamienie o średnicy nawet do 25 cm.

Urządzenia ssące wspomagają także ludzką rękę w budowaniu pięknego krajobrazu. Przydatne są bowiem przy odsłanianiu korzeni drzew bez ich uszkadzania, a oprócz tego można dzięki nim sprawnie wymienić glebę w okolicach delikatnych korzeni, bez narażania ich na zerwanie. Urzędy miejskie czy gminy korzystają z urządzeń ssących przy czyszczeniu rowów i kanałów ściekowych, a nawet w celach takich jak zmiana piasku na placach zabaw. Oprzyrządowanie to jest też nieocenione podczas prac pokataklizmowych, ponieważ sprawnie odsysa wycieki ropy w zbiornikach wodnych oraz zanieczyszczoną glebę.

Ogromne zalety oprzyrządowania ssącego
  • Mechanizm ten wyręcza w pracy wiele osób, które musiałyby podjąć ręczne kopanie czy oczyszczanie w miejscach niedostępnych dla tradycyjnych koparek.
  • Korzystanie z tego sprzętu jest niezwykle wydajne – niektóre modele potrafią wytworzyć strumień powietrza sięgający nawet do 11 tys. m³/h, co wpływa na szybkość wykonywanych robót.
  • Oprzyrządowanie ssące jest uniwersalne, ponieważ korzysta z niego wiele sektorów przemysłowych.
  • Korzystając z koparki wyposażonej w urządzenie ssące, unikamy niepotrzebnych uszkodzeń i dużych rozkopów danego terenu.
  • Poziom hałasu koparki wspomaganej przez ten mechanizm jest o wiele niższy niż wersji podstawowej.
  • Z racji, że wystarczy jedno urządzenie do wykonania całej pracy, to np. przy oczyszczaniu rowów, nie dochodzi do uciążliwych utrudnień w ruchu.
Kompleksowa oferta specjalnie dla naszych klientów

Zajrzyj do katalogu urządzeń ssących firmy ATLAS Poland i przeanalizuj ogłoszenia zarówno pod kątem podanych przez nas parametrów, jak i umieszczonych w nich zdjęć. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam coś dla siebie. Staramy się podawać wszystkie najpotrzebniejsze dane, takie jak chociażby długość, szerokość i wysokość oprzyrządowania. Wiemy, że istotna jest dla ciebie także znajomość mocy zasysania wentylatora promieniowego i pojemność zbiornika oraz średnica węża. Dopasuj te wartości do swoich potrzeb i wybierz swój idealny model z naszej oferty.

Nie przy każdym ogłoszeniu znajduje się cena, jednak wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a my szybko ci ją podamy. Zapraszamy oczywiście do kontaktu w razie jakichkolwiek innych pytań. Ogromną przyjemnością dla nas jest możliwość dzielenia się z innymi fachową wiedzą na temat maszyn budowlanych i ich oprzyrządowania.

Kilka słów o akcesoriach do chwytaków KINSHOFER

Firma ATLAS Poland, jako szanowany dealer na polskim rynku, dba, aby jej klienci mieli dostęp nie tylko do nowoczesnego podstawowego oprzyrządowania, ale również do szerokiej gamy dodatków do jego rozbudowy czy montażu. Z tego właśnie względu zadbaliśmy o profesjonalne akcesoria do chwytaków, które pozwolą na wykorzystanie tego osprzętu w 100%. Przedstawimy ci pokrótce charakterystykę tego osprzętu, dzięki czemu zrozumiesz, dlaczego tak bardzo istotna jest dbałość o jego nawet najmniejsze części.

 

 

 

 

Każdy element musi trzymać się mocno

W przypadku chwytaków nie ma miejsca na pomyłkę. Maszyna ta przenosi niekiedy kilkutonowe głazy i bloki o różnym, często nieforemnym kształcie, czy chociażby długie metalowe pręty i profile. Każda śruba musi być zatem dokładnie przykręcona, ponieważ uchybienia w tej kwestii zagrażają bezpieczeństwu pracy. Nie ma więc też mowy o częściach zamiennych słabszej jakości. Jedynie solidna stal jest w stanie współgrać z całą konstrukcją chwytaków. Wszelkie istotne elementy, takie jak akcesoria dla przegubowego zawieszenia osprzętu, jak i dodatki do jego trwałego montażu znajdziesz w niezwykle bogatej ofercie ATLAS Poland.

Jeżeli chodzi o chwytaki z wymiennymi szczękami, to ich główną zaletą jest możliwość łatwego przedłużania ich żywotności, jednak i tutaj powinniśmy być wierni zasadzie jakości. Możemy natknąć się bowiem na wiele ogłoszeń z niewiarygodnie tanimi elementami, które w praktyce zniszczą się w bardzo krótkim czasie. Warto więc postawić na gumowe lub dystansowe szczęki znanych marek. Sprawdzone są także części palisadowe, ażurowe oraz zębate. Nadają się one świetnie do przenoszenia chociażby kostki brukowej podczas prac budowlanych.

Tak jak wiele jest rodzajów chwytaka, tak istnieje również niezliczona ilość ich akcesoriów. Osprzęty chwytające różnią się bowiem od siebie rodzajem napędu, układem wykonawczym, rodzajem końcówek chwytnych, układem przeniesienia napędu czy chociażby sposobem trzymania detalu. Wymieniać można by dłużej, jednak już na tym etapie da się zauważyć potrzebę posiłkowania się dodatkową technologią. Na rynku istnieje bowiem szeroka gama oprogramowania, dzięki któremu możemy dopasować odpowiedni chwytak w zaledwie kilka chwil bez przerywania bieżących prac.

Jeżeli natomiast chodzi o układ napędowy chwytaka, to potrzebny nam jest porządny siłownik, np. hydrauliczny, pneumatyczny lub elektromagnetyczny oraz silnik elektryczny, które będą w stanie wytworzyć odpowiednią siłę. Jeżeli chcemy potem przetransportować tę siłę z układu przeniesienia napędu na zespół wykonawczy, to musimy mieć pod kontrolą, czy wszystkie wspomniane do tej pory układy współdziałają z systemem sensorycznym. W tym pomogą nam natomiast odpowiednie czujniki, które można kupić zazwyczaj za niewielką cenę.

Jednak aby mieć pełną kontrolę nad uchwyconym przez osprzęt elementem, oprócz czujników powinniśmy wyposażyć się także w różnego rodzaju sensory oraz systemy wizyjne. Dbając o rozbudowę chwytaka o chociażby drobne elementy, wielokrotnie zwiększamy jego funkcjonalność.

Jakie zadania możesz usprawnić dzięki dodatkowym akcesoriom?

Zapewniamy cię, że poprzez akcesoria możesz wpłynąć na dokładność uchwytu i sprawniejsze manipulowanie przedmiotem w celu zapewnienia mu właściwej orientacji. Profesjonalny system sterujący pozwoli ci na przykład na dobre utrzymanie metalowej rury czy betonowego bloku mimo działania niesprzyjających sił zewnętrznych. Dzięki dodatkowym akcesoriom już nawet za pierwszym razem będziesz w stanie pozostawić dany przedmiot w odpowiedniej orientacji w miejscu docelowym.

Koniecznie zajrzyj do naszej oferty

Przygotowaliśmy dla ciebie bogaty katalog nowych i używanych maszyn budowlanych oraz nowoczesnego oprzyrządowania. Znajdziesz w nim również szeroką ofertę akcesoriów do chwytaków marki KINSHOFER. W razie jakichkolwiek pytań co do poszczególnych ogłoszeń serdecznie zapraszamy do kontaktu. Wystarczy, że opiszesz swój problem w specjalnym formularzu na stronie lub zgłosisz się do nas poprzez okienko live chatu, a my sprawnie ci odpiszemy. Nasza oferta cały czas ewoluuje ze względu na ciągłe nowości pojawiające się na rynku. Nieustannie staramy się za nimi podążać, przez pokochały nas już miliony konsumentów.

Dlaczego KINSHOFER jest dobrym wyborem?

Maszyny i oprzyrządowanie Kinshofer słyną z dużej wydajności i wytrzymałości. Sama firma istnieje na rynku już od kilkudziesięciu lat i od dawna znajduje się w czołówce najlepszych producentów sprzętu budowlanego. Najpopularniejszym rodzajem niezawodnego osprzętu marki Kinshofer są chwytaki hydrauliczne, jednak warto sięgnąć także po modele do złomu, kruszywa, rozładunku węgla, koksu, a także do przeładunku sypkich materiałów lub drewna z wagonów i statków. Firma ta produkuje także chwytaki do pracy w portach i na bocznicach kolejowych.

Klienci kochają tę markę przede wszystkim za solidne konstrukcje maszyn, które faktycznie ułatwiają pracę. Rynek przemysłowy docenia Kinshofer za uniwersalny i rentowny sprzęt oraz niezawodną niemiecka jakość.

Czym są generatory?

Generatory to maszyny, bądź też urządzenia, które posiadają szerokie zastosowanie. Wśród nich wymienić można liczne modele oraz ich specyfikacje. Wśród nich znajdują się:

  • generatory elektryczne;
  • generatory drgań;
  • generatory impulsów elektrycznych;
  • generatory wysokiego napięcia;
  • generatory izotopowe i gazogeneratory i tym podobne.

 

Zastosowanie generatorów

Zastosowanie generatorów jest bardzo obszerne i - co ważniejsze - uzależnione od ich rodzajów. Jak już wspomniano, wśród nich wymienia się różne modele, które tworzą między innymi prąd, wysokie napięcie i drgania.

Rodzaje generatorów

Generatory elektryczne

Generatory elektryczne to urządzenia, które przetwarzają - jak sama ich nazwa wskazuje - różnego rodzaju energie, również mechaniczną na energię elektryczną. Ich źródłem w generatorach jest przegrzana para wodna, która napędza turbinę parową, uzyskaną ze spalania paliwa lub promieniowania słonecznego.

Generatory drgań

Generatory drgań mają na celu wytworzenie drgań elektrycznych. Modele te składają się z dwóch najważniejszych elementów, to jest obwodu dodatniego sprzężenia zwrotnego oraz wzmacniacza. Podają one sygnał z wyjścia wzmacniacza do jego wejścia. Częstotliwość drgań - co ważne - jest zależne od obwodu sprzężenia zwrotnego, a amplituda - od parametrów wzmacniacza.

Generatory wysokiego napięcia

Wśród generatorów wysokiego napięcia wyróżnia się generatory kaskadowe, kroplowe Kelvina, Marxa, Tesli i Van de Graaffa. Jak sama nazwa wskazuje, generują one napięcie większe od tysiąca woltów w górę, przy czym częstotliwość jest nie większa niż 60 herców w przypadku obwodów prądu przemiennego. Napięcie z kolei w obwodzie prądu stałego jest większe od tysiąca pięciuset woltów. Generatory tego typu wytwarzają energię elektryczną i odpowiednio przekształcają ją, a następnie przesyłają do linii przesyłowych sieci elektroenergetycznej.

Generatory izotopowe

Generatory izotopowe są używane między innymi w diagnozowaniu chorych pacjentów metodą medycyny nuklearnej. Jego to urządzenie, które zawiera izotop promieniotwórczy. W wyniku jego rozpady powstaje izotop pochodny.

Gazogeneratory

Dość nietypowym generatorem jest czadnica, czyli gazogenerator służący do produkcji gazu generatorowego (drzewnego). Proces przygotowania takiego gazu jest bardzo długi i złożony etapowo, jednak gazogeneratory produkują go dla spalania w kotle. Dzięki niemu, nie ma potrzeby stosowania systemu do oczyszczania gazu, bowiem ryzyko uszkodzenia palników kotła jest wręcz znikome.

Modele generatorów

Nasza firma działa na terenie całego kraju już od blisko 16 lat i jest autoryzowanym dealerem sprzęty między innymi Atlas, Tana, Sany, Yanmar i Willibald w Polsce. Wśród naszych generatorów znaleźć Państwo mogą między innymi dwa popularne modele: DIMET Generator do elektromagnesu oraz DYNASET generator HMG.

 

Elektromagnes DYNASET gwarantuje pracę dokładną i precyzyjną bez względu na panujące warunki. Doskonale potrafi oddzielić elementy metalowe od części niemetalowych. Model ten, podobnie jak i generator DYMET działają na zasadzie prostych praw fizyki. Po ich uruchomieniu, wytwarza się pole magnetyczne za sprawą przepływu prądu elektrycznego. To z kolei sprawia, iż magnesy przyciągają wszelakie metalowe elementy do jego powierzchni, a wcześniej odrywają je od podłoża. W momencie jednak wyłączenia prądu, pole magnetyczne zanika.

Warto wspomnieć, że oba modele posiadają chwytak magnetyczny, a także hydrauliczny generator. Dzięki temu, ich obsługa jest bardzo prosta - wystarczy je uruchomić za pomocą hydrauliki maszyny roboczej, bez dodatkowego zasilania. Dzięki temu, szybkie rozmagnesowywanie pozwala operatorowi w pełni kontrolować upuszczenie materiału. To z kolei gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie pracy.

Zarówno chwytaki elektromagnetyczne DYNASET, jak i DIMET są urządzeniami o wysokiej jakości. Posiadają bardzo głęboko osadzone zwoje aluminiowe, mocną i wytrzymałą ramę, dobrze zabezpieczoną skrzynkę połączeniową oraz punkty zaczepienia. Co więcej, są one kompatybilne z innymi maszynami, takimi jak koparki oraz żurawie samochodowe. Nie działałyby one jednak bez zasilania, czyli generatorów! Generatory wspomnianych marek mogą generować moc od kilku nawet do kilkudziesięciu kW i zasilać nią bez przerwy opisywane chwytaki.

Gdzie stosować generatory do elektromagnesów i chwytaki?

Urządzenia te są w głównej mierze spotykane w budownictwie, przy wyburzaniu budynków. Elektromagnesy mogą zebrać wszelkie elementy zbrojeniowe, a także wyciągnąć ciężkie i lekki profile stalowe spod gruzów. Co więcej, odpowiednio je segregują i oddzielają części metalowe od niemetalowych. Popularnością cieszą się także w kolejnictwie, przy rozbiórkach torów kolejowych (i tym podobne). Dzięki nim, praca jest precyzyjna, a ryzyko niezauważenia nieodpowiednich elementów jest wręcz znikome. Co więcej, dzięki urządzeniom tym można zaoszczędzić czas oraz odciążyć pracowników, którzy - w wyniku podnoszenia dużych ciężarów - są narażeni na utratę zarówno zdrowia, jak i niejednokrotnie życia.

Jak wybrać odpowiednie oprzyrządowanie?

Dopasuj parametry miotły do tłucznia odpowiednio do głównej maszyny sterującej. Określ długość osprzętu, a także szerokość roboczą. Istotny jest też ciężar oprzyrządowania w porównaniu do koparki. Sprawdź jaką maksymalną wydajność jest w stanie osiągnąć dany model, a więc ile metrów w ciągu godziny potrafi zamieść. Ważna jest też szerokość toru, na jakiej maszyna może pracować. W ogłoszeniu powinniśmy zwrócić również uwagę na wydajność hydrauliczną wałów miotły oraz taśmy.

Historia jakości i sukcesu firmy

 

Kinshofer od ponad 45 lat specjalizuje się w projektowaniu i konstrukcji najwyższej jakości oprzyrządowania doczepianego dla dźwigów załadunkowych i koparek. Nazwa Kinshofer stała się w przemyśle synonimem innowacyjności, jakości i niezawodności!
Obecnie główna siedziba firmy znajduje się w Niemczech, w bawarskiej miejscowości Waakirchen/Marienstein.
Nazwa KINSHOFER pochodzi od nazwiska założyciela. 4 sierpnia 1971 Alfred Kinshofer założył w bawarskiej miejscowości Miesbach w Niemczech firmę KINSHOFER Maschinenbau Miesbach.
To niewielkie przedsiębiorstwo zajmowało się początkowo tylko produkcją podpór mostowych, balustrad i akcesoriów dla cegielni, jak wózki do pieców tunelowych lub urządzenia podnoszące i opuszczające do pras ceglarskich.
Dwa lata po założeniu firmy rozpoczęto projektowanie pierwszego chwytaka sztaplarkowego do kamieni. Już rok później skonstruowano widły paletowe i chwytak dwuszczękowy. Kiedy możliwości produkcyjne pierwszego zostały wyczerpane, w roku 1975 utworzono nową halę produkcyjną we wschodniej części Miesbach. Już po dwóch latach wybudowano drugą halę produkcyjną z dodatkowymi budynkami biurowymi.
Rok później podjęto pierwsze działania dystrybucyjne w USA, Anglii a także we Francji. 
Dwa lata później rozpoczęto ostatecznie budowę zaplanowanych hal w austriackim Gmünd i czeskiej miejscowości České Velenice, a już rok później powstała firma MARS Greiftechnik i ruszyła produkcja w nowo wybudowanych halach.
W roku 2000 firma KINSHOFER zdecydowała się na skok na głęboką wodę i przejęła kanadyjskie przedsiębiorstwo Liftall, które dzisiaj działa jako oddział Kinshofer North America.
Kamień milowy w historii przedsiębiorstwa: w roku 2003 firma KINSHOFER opracowała opatentowany napęd HPXdrive, który wyróżniony został nagrodą iF-Silver Award w kategorii „Projektowanie produktu” w sektorze „Przemysł”.
W roku 2006 firma otrzymała swą dzisiejszą nazwę: KINSHOFER GmbH. W tym samym roku wykupiono holenderską firmę Demarec B.V. specjalizującą się w urządzeniach do wyburzeń i recyklingu.
W roku 2007 działająca na całym świecie szwedzka grupa przedsiębiorstw, Lifco AB, przejęła firmę KINSHOFER GmbH.
Od roku 2008 przedsiębiorstwo reprezentowane jest również w Azji przez biuro nowo założonej firmy Darda KINSHOFER Construction Machinery Co. Ltd., mieszczące się w chińskiej stolicy Pekinie.
W tym samym roku założono również przedsiębiorstwo KINSHOFER Aponox Oy, w Hämeenlinna w Finlandii, którego specjalnością są tiltrotatory NOX.
Końcem roku 2011 firma KINSHOFER kupiła szwedzkie przedsiębiorstwo RF-System AB, a początkiem 2012 roku prawa do własności intelektualnej i dystrybucji nowozelandzkiej firmy Wedgelock Equipment Ltd. i tym samym jeszcze bardziej poszerzyła asortyment oferowanych produktów.
W roku 2013 otwarto nowy zakład produkcyjny KINSHOFER w amerykańskim Sanborn w stanie Nowy Jork.
Na początku roku 2015 nastąpiła fuzja KINSHOFER oraz Auger Torque Europe Limited. 
Początkiem 2017 dołączono jeszcze amerykańskie przedsiębiorstwo Solesbee‘s, co było istotne dla firmy Kinshofer z dwóch powodów: z jednej strony, w ten sposób do szerokiej palety produktów Kinshofer doszły nowe segmenty produktów, jak np. kciuki do koparek, mechaniczne rozdrabniacze i inne przyrządy doczepiane dla koparek i ładowarek kompaktowych, a z drugiej strony, umożliwiło to poszerzenie jednego z ważniejszych kanałów dystrybucji produktów firmy Kinshofer w USA.

lata 2006-2019

 

W roku 2006 firma otrzymała swą dzisiejszą nazwę: KINSHOFER GmbH. W tym samym roku wykupiono holenderską firmę Demarec B.V. specjalizującą się w urządzeniach do wyburzeń i recyklingu. 
W roku 2007 działająca na całym świecie szwedzka grupa przedsiębiorstw, Lifco AB, przejęła firmę KINSHOFER GmbH. 
Od roku 2008 przedsiębiorstwo reprezentowane jest również w Azji przez biuro nowo założonej firmy Darda KINSHOFER Construction Machinery Co. Ltd., mieszczące się w chińskiej stolicy Pekinie.
W tym samym roku założono również przedsiębiorstwo KINSHOFER Aponox Oy, w Hämeenlinna w Finlandii, którego specjalnością są tiltrotatory NOX.
Końcem roku 2011 firma KINSHOFER kupiła szwedzkie przedsiębiorstwo RF-System AB, a początkiem 2012 roku prawa do własności intelektualnej i dystrybucji nowozelandzkiej firmy Wedgelock Equipment Ltd. i tym samym jeszcze bardziej poszerzyła asortyment oferowanych produktów.
W roku 2013 otwarto nowy zakład produkcyjny KINSHOFER w amerykańskim Sanborn w stanie Nowy Jork.
Na początku roku 2015 nastąpiła fuzja KINSHOFER oraz Auger Torque Europe Limited. 
Początkiem 2017 dołączono jeszcze amerykańskie przedsiębiorstwo Solesbee‘s, co było istotne dla firmy Kinshofer z dwóch powodów: z jednej strony, w ten sposób do szerokiej palety produktów Kinshofer doszły nowe segmenty produktów, jak np. kciuki do koparek, mechaniczne rozdrabniacze i inne przyrządy doczepiane dla koparek i ładowarek kompaktowych, a z drugiej strony, umożliwiło to poszerzenie jednego z ważniejszych kanałów dystrybucji produktów firmy Kinshofer w USA
KINSHOFER stawia na wysoki udział produkcji własnej. Produkty konstruowane są we własnym dziale rozwoju, wytwarzane w dziale produkcji i sprawdzane w najdrobniejszych szczegółach we własnym laboratorium kontrolnym. W ten sposób przedsiębiorstwo zapewnia sobie nie tylko kontrolę nad procesem produkcji, ale również nad samym produktem. Stała wymiana informacji pomiędzy firmą a Klientami zapewnia ciągły rozwój i innowacje. Bezpośredni kontakt z Klientem odgrywa przy tym istotną rolę.
We własnym parku technologicznym przy głównej siedzibie przedsiębiorstwa w Marienstein przedstawiciele handlowi i Klienci mają możliwość udziału w szkoleniach i prezentacjach.

Światowy lider w projektowaniu i produkcji profesjonalnych rozwiązań w zakresie osprzętu doczepianego.

 

Innowacyjność LaBounty jest niczym innym jak legendarną innowacją w branży osprzętu dodatkowego. Praktycznie tworząc rynek załączników w latach 70-tych wraz z wprowadzeniem chwytaka wykonawców, LaBounty nadal przewodzi w rozwoju produktów i innowacji ukierunkowanych na klienta. Obsługując wykonawców, firmy zajmujące się recyklingiem złomu i ekspertów od wyburzeń, LaBounty pozostaje światowym liderem w dziedzinie projektowania i innowacyjności osprzętu hydraulicznego. 
Z ponad 100.000 stóp kwadratowych powierzchni produkcyjnej, przy użyciu najnowszych technologii w obrabiarkach, sprzęcie spawalniczym, sprzęcie testującym, oprogramowaniu komputerowym i najlepszych pracowników, jakie przemysł ma do zaoferowania, nazwa LaBounty oznacza najwyższą jakość, trwałość i długotrwałą wydajność. 

Bogata oferta i konkurencyjne stawki

 

Jako jedni z najlepszych dealerów maszyn w Polsce, przygotowaliśmy dla ciebie szeroką ofertę produktów. W naszym katalogu znajdziesz solidne i różnorodne chwytaki KINSHOFER. Nie wszystkie dostępne u nas ogłoszenia posiadają odgórną cenę – skontaktuj się z nami, a my pozytywnie cię nią zaskoczymy.

Proponujemy ci solidne uniwersalne chwytaki do koparek, które świetnie sprawdzą się w ogrodnictwie i przy kształtowaniu krajobrazu. Zadbaliśmy także o dostępność modelu kopiącego w wersji kompaktowej, idealnego do minikoparek. Popularnością cieszy się również chwytak z pionowym siłownikiem hydraulicznym, który idealnie nadaje się do drążenia dołów pod fundamenty i do wykopów, a więc sprawdza się zarówno w budownictwie naziemnnym, jak i podziemnym.

Watro zwrócić uwagę na chwytaki z wymiennymi szczękami i na wersje wszechstronne z zastosowaniem zarówno w ogrodnictwie, jak i budownictwie, czy przy pracach leśnych. Naszą ofertę wzbogaciły także chwytaki przeładunkowe do materiałów sypkich, a także wersje wyburzeniowo-sortujące. Chwytaki KINSHOFER umożliwiają również wstępne oddzielenie lub celowe rozdzielenie gruzu budowlanego. Dbamy także o dostępność modeli do bloków betonowych, a także typu dwuszczękowego, z niezwykle mocnym uściskiem, który radzi sobie także w trudnych warunkach i posiada nowoczesną technologię napędu. Ich wielofunkcyjność polega na tym, że są zdolne zarówno do kopania w ziemi i żwirze, jak i do przeładunku towarów o dużych gabarytach, a także odpadów.

Nie mogłoby zabraknąć również standardowego chwytaka, do przeładunku lekkiego, krótkiego drewna, zarośli czy gałęzi, wyposażonego dodatkowo w zawór zwrotny. Posiadamy także modele do długiego drewna, przystosowanego do pracy w trudnych warunkach oraz asymetryczne chwytaki wieloszczękowe i takie, które są zdolne do przenoszenia złomu, odpadów komunalnych, przemysłowych i kamienia.

KontaktSkontaktuj się z nami

Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Chętnie udzielimy szczegółowych informacji dotyczących naszej oferty i usług.


Centrala Rumia
Atlas Poland Sp. z o.o.
ul. Kwarcowa 3
84-230 Rumia
NIP: 586-22-37-547

Centrala Rumia
+48 58 736 20 63

Sprzedaż maszyn
+48 58 736 20 63
tel. kom.:
+48 669 484 843

 

Czas pracy: 8:00-16:00 Pn-Pt

 

Formularz kontaktowy

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu wysłania informacji handlowych drogą elektroniczną:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania informacji handlowych drogą elektroniczną przez Atlas Poland Sp. z o.o., zgodnie z art. 6 ust.1 lit.a europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.UE L nr. 119, str.1) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U 2002 nr 144 poz.1204 ze zm)

Copyright © 2018-2024 Atlas Poland - Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies.

Cookies Akceptuję