Atlas Poland
ul. Kwarcowa 3, 84-230 Rumia
+48 58 736 20 63

Koparki gąsienicowe

Wiele modeli w różnych konfiguracjach

Koparki gąsienicowe to wielozadaniowe maszyny, które poradzą sobie z każdym zadaniem nawet w bardzo trudnym terenie. Główną zaletą tego typu koparek jest obecność gąsienic, które znacznie zwiększają możliwości. W tym artykule prezentujemy szczegóły związane z tymi urządzeniami oraz odpowiadamy na pytania związane z wyborem modelu czy możliwością uzyskania sprzętu. Wszystkie informacje poniżej.

Do jakich zadań używać koparek gąsienicowych ?

Zakres zastosowania koparek gąsienicowych jest bardzo szeroki. Mogą one służyć przy wyburzeniach, wykopach pod fundamenty, pracach budowlanych związanych z tworzeniem przyłączy, pracach drogowych, pracach budowlanych czy pracy na składach materiałów. Możliwość zastosowania różnych zakończeń wysięgników takich jak łyżki, elektromagnesy czy chwytaki powoduje, że koparek takich można używać jako przenośników w skupie złomu lub przy wycince. Na wielozadaniowość wpływają także różne konfiguracje. Maszyny te są dostępne w różnych wersjach silnikowych czy wyposażeniowych. Taki wybór umożliwia dobranie odpowiednich konstrukcji do konkretnych zadań — przy wyburzeniach zdecydowanie najlepiej sprawdza się koparki z długim wysięgnikiem a przy załadunku te o większym udźwigu.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu ?

Koparki gąsienicowe złożone są z wielu części oraz występują w wielu konfiguracjach. Dobranie odpowiedniej konstrukcji pozwala bezproblemowo wykonać zadanie oraz ułatwić samą pracę. Pierwszym parametrem, którym może okazać się bardzo ważny — jest długość wysięgnika. Znacząco wpływa na zasięg koparki i głębokość kopania. Kolejnym jest moc silnika, który zawiaduje pracą wszystkich układów. Te same modele mógł mieć mniej lub więcej koni mechanicznych i warto sprawdzić przed zakupem czy taka moc będzie wystarczająca. Następnym ważnym parametrem jest udźwig. Będzie on istotny przy załadunkach i rozładunkach np. kruszywa czy złomu.

Na chwile zastanowienia zasługują akcesoria i dodatkowy osprzęt. Bardzo przydatne mogą okazać się wsporniki stabilizujące, zabezpieczenie kabiny czy oświetlenie pozwalające na pracę w nocy. Koparki gąsienicowe tak jak koparki kołowe posiadają różne warianty napędu. Jeśli wybieramy koparkę używaną, warto sprawdzić stan gąsienic, aby nie trzeba było ich wymieniać, gdyż jest to trudna i kosztowna operacja. Koparki gąsienicowe nie są popularne w wersji umożliwiającej poruszanie się po torach, ale istnieje taka możliwość. W razie konieczności zastosowania takiego rozwiązania warto przed wyborem modelu zorientować się, czy maszyna będzie się do tego nadawała. Systemy takie można zamontować do podwozia, ale żeby było to możliwe, potrzebne są wbudowane elementy, o które producent dba podczas budowy koparki.

Doradztwo i korzystanie z pomocy profesjonalistów podczas wyboru modelu lub zakupu jest bardzo dobrym posunięciem. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, warto poprosić o fachową opinię specjalistę, który od podszewki zna temat. Pomoże on wybrać i dopasować najlepszą opcję co z kolei pozwoli zaoszczędzić środki oraz sprawdzi, czy oferowany nam produkt jest wart swojej ceny. Bardzo zaawansowana technologia lub szczegóły, na które nie zwrócimy uwagi, może mieć duże znaczenie na funkcjonowanie koparki, dlatego dobrze jest upewnić się przed wyborem czy to słuszna decyzja. Ceny za konsultacje są znikome w porównaniu z kosztem wynajmu lub zakupu i mogą np. pomoc wybrać nam lepsze rozwiązanie w tej samej cenie.

Wynajem, leasing czy kupno ?

Metoda zdobycia takiej koparki powinny być uzależniona od prac, jakie mamy do wykonania. Podczas krótkich inwestycji lub okazjonalnej budowy doskonałym rozwiązaniem będzie wynajem koparki. Na rynku funkcjonuje wiele firm wypożyczających sprzęt budowlany. Istnieje również opcja wynajmu osoby, która może sterować maszyną. Taka forma jest bardzo wygodna, gdyż po podpisaniu umowy i wniesieniu opłaty koparka zostanie dostarczona w miejsce budowy, wykona zadanie i zostanie z niego zabrana. Brak konieczności przechowywania, zabezpieczania i dbania o sprzęt to duże plusy i wygoda.

Leasing koparki to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy używają takiego sprzętu w celach zawodowych, a nie stać ich lub nie chcą kupować sprzętu na własność. Taki model pozyskiwania sprzętu jest popularny, zwłaszcza w małych i średnich firmach gdzie bardzo istotne są koszty. Leasing działa na podobnych zasadach jak ten dotyczący samochodów osobowych. Po spłaceniu wszystkich rat mamy możliwość wykupu koparki za ustaloną wcześniej cenę lub kontynuowanie współpracy wybierając inny sprzęt.

Kupno to bardzo dobra inwestycja, jeśli planujemy używać koparki przez długi okres. Ceny są różne w zależności od typu, modelu czy funkcjonalności. Wybór ten rozszerza jeszcze opcja kupna używanej koparki. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza cenę zakupu. Form płatności równiej jest kilka. Najwygodniejsza jest — zaplata z góry za towar, ale jeśli nie chcemy wybierać takiej opcji, to do dyspozycji są kredyty gotówkowe, kredyty pod koparkę lub połączenie wpłaty własnej i rozłożeniem reszty należności na raty.

Modele koparek gąsienicowych

Koparki gąsienicowe Atlas to seria doskonałych maszyn, zdolnych sprostać każdym warunkom, niezależnie od okoliczności. Siła i moc idzie tu w parze ze świetnym, przemyślanym rozmieszczeniem kluczowych komponentów. 

Dzięki tym cechom operator jest w stanie wykonywać swoją pracę w sposób szybki i przyjemny. Ustrzeże go to przed kosztownymi i czasochłonnymi pomyłkami przy pracy. Firma Atlas Poland od lat oferuje polskim klientom doskonałej jakości produkty, co docenili nie tylko Polacy - Atlas skutecznie konkuruje także na zachodnich rynkach, oferując minikoparki, ładowarki kołowe, koparki kołowe i omawiane tu koparki gąsienicowe.

Atlas 160 LC to pierwsza z omawianych maszyn gąsienicowych. Waga robocza w jej przypadku wynosi 18 ton. Jest to najmniejsza propozycja z tej serii gąsienicowych koparek Atlas. Sprawia to, że doskonale wpisze się ona w krajobraz budowy, wykopów, wyburzeń i innych prac ziemnych, gdzie liczy się precyzja i niewielkie wymiary. To bardzo istotne chociażby w wąskich, chronionych starówkach europejskich miast, gdzie każdy centymetr zabudowy jest na wagę złota. Mała maszyna sprawia więc, że unikamy kosztownych kar, sięgających często połowy wartości zlecenia. Moc silnika wynosi w przypadku modelu 160LC aż 109 koni mechanicznych (80 kilowatów), są to więc znakomite wyniki - porównywalne ze znacznie większymi konstrukcjami. Pojemność łyżki w najmniejszym wariancie to niecały metr sześcienny. Siła zrywania, wynosząca 64 kiloniutonów, umożliwia sprawną i efektywną prace w każdych warunkach.

Nieco większą alternatywą jest Atlas 190 LC. Waga robocza wynosi w jego przypadku 19,7 ton, zaś moc silnika to aż 143 konie mechaniczne - znacznie więcej niż u wspomnianego wyżej 160 LC. Maksymalna głębokość kopania to 6,26 metrów, znakomicie predestynując tę maszynę do pracy przy budowie dróg, wykopaliskach i niestandardowych remontach. Większa pojemność łyżki (1,12 metra sześciennego) oraz doskonałe wyposażenie kabiny to cecha wyróżniająca 190 LC na tle konkurencyjnych rozwiązań. Silnik Deutz TCD o pojemności 6057 centymetrów sześciennych jest jedną z najlepszych konstrukcji w tej klasie, deklasując konkurencyjne propozycje. Seryjnie wyposażony w Atlas Excavator Management 2, innowacyjny system do wyświetlania danych eksploatacyjnych, 190 LC jest prawdziwym osiągnięciem techniki. Warto wspomnieć także o kamerze umieszczonej w przeciwwadze, sprawiającej, że manewrowanie nigdy nie było tak łatwe i bezstresowe. Są to korzyści zarówno dla operatora, jak i właściciela firmy.

Atlas 215 LCSR to kolejna w hierarchii maszyna, oferująca użytkownikowi tym razem już 156 koni mechanicznych (115 kW). Aż 21,8 ton wagi roboczej czyni z tego sprzętu świetną hybrydę małej i średniej koparki gąsienicowej. Maksymalna głębokość, do jakiej sięga łyżka podczas kopania to już 7,15 m. Bogate wyposażenie, takie jak instalacja przygotowana pod radio, sprawia, że korzystanie z tego sprzętu to prawdziwa przyjemność. Standardowo montowana klimatyzacja, wygodny, wyprofilowany fotel z opcjonalnym wyposażeniem w podgrzewanie - oto udogodnienia czekające na operatora Atlas 215 LCSR. Panoramiczne okna bardzo usprawniają operowanie w ciasnych, wąskich lokacjach. To także komfort, a więc zwiększona efektywność pracy. Kabina Atlas Comfort Cabin jest prawdziwym szczytem techniki, co potwierdzają niezależni recenzenci z całej Europy. Polecają ją także zadowoleni konsumenci z krajów takich jak Niemcy, Dania czy Finlandia.

Kolejnym krokiem naprzód jest 225 LC. Model ten dysponuje wagą roboczą o wartości niemal 24 ton. Moc silnika wynosi 158 koni mechanicznych przy (116 kW). Największa osiągalna głębokość kopania wynosi 6,84 metrów. Maksymalny zasięg to z kolei 10,32 metrów. Duża pojemność łyżki (1,37 metra sześciennego) ułatwia sprawny załadunek materiałów budowlanych czy jakichkolwiek innych materiałów. Jako maszyna prawdziwie wszechstronna, 225 LC jest w stanie poradzić sobie w pracach drogowych, budownictwie, wykopach, wyburzeniach, na żwirowniach oraz torfowiskach. Doskonała stabilność całej serii koparek gąsienicowych Atlas zawdzięczana jest sile i mocy, a także dokładnemu sterowaniu, ułatwiającemu operatorowi pracę w każdych warunkach. Sercem maszyny jest wydajny i niezawodny silnik Cummins QSB 6,7, w pełni wystarczający do najcięższych prac. Mechanizm wychylny oparty jest na silniku wielotłokowym z zaworem priorytetowym - jest to element występujący wyłącznie w maszynach najwyższej klasy. Trójżebrowe płyty podłogowe to kolejna cecha charakterystyczna maszyn Atlas, podobnie jak konstrukcja typu "X". Uszczelnione sworznie gwarantują wydłużoną żywotność urządzenia, zaś zbiornik paliwa mieszczący aż 389 litrów to pewność, że nie zostaniemy niemile zaskoczeni podczas długiej pracy na budowie.

Atlas 240 LC to z kolei ciekawa alternatywa dla wyżej wymienionych maszyn. Nieco cięższa, ważąca 25,1 ton koparka może pochwalić się maksymalnym zasięgiem 11,58 metrów. Komfortowa kabina oraz duże gabaryty zapewniają największą możliwą efektywność pracy, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych gabarytów. Bardzo precyzyjny sposób kontroli sprawia, że manewrowanie Atlasem 225 LC przypomina jazdę małym wózkiem widłowym - to niezwykle proste i przyjemne doświadczenie. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw polecamy z kolei model 260 LC. To drugi największy model w gamie, dysponujący mocą 175 koni mechanicznych przy masie 26,6 tony. Używany jest do najcięższych zadań, gdyż jest to jedna z najbardziej trwałych i potężnych konstrukcji na rynku maszyn gąsienicowych. Instalacja pod młot znacznie zwiększa zakres możliwości Atlasa 260 LC, wyposażenie go w tylną kamerę niweluje ryzyko kosztownych błędów ludzkich związanych z manewrowaniem na placu. Świetna widoczność w każdym kierunku oraz duża ilość miejsca na nogi poprawiają komfort operatora. Doskonałej jakości fotel pneumatyczny, osobne regulowanie fotela oraz konsoli to zaś ukłon w stronę rynku motoryzacyjnego - dotychczas tego typu opcje znane były bowiem wyłacznie z aut osobowych oraz autobusów znanych marek. Bardzo niski poziom hałasu w kabinie zawdzięczany jest zgodności ze standardem ISO 6396 - jego wartość nie przekracza poziomu 72 decybeli, a poziom hałasu na zewnątrz nie przekracza 103 decybeli. W pełni zautomatyzowany monitoring, sygnalizowanie ostrzeżeń o ważnych zdarzeniach oraz zapis kluczowych danych sprawił, że klienci bardzo upodobali sobie właśnie model 260 LC.

Największą koparką gąsienicową Atlas jest zaś model 340 LC. To prawdziwy mistrz wagi ciężkiej, waga robocza wynosi w jego przypadku 35,5 ton. To nie wszystko - moc tej maszyny wynosi bowiem zawrotne 245 koni mechanicznych. Wystarcza to w zupełności do prac na budowach dowolnego typu. Polecamy ja zwłaszcza największym przedsiębiorstwom. 340 LC sprawdza się doskonale przy budowach dróg, mostów, wyrobiskach i budowach wysokich budynków, dodatkowa jego zaleta jest ponadto niezawodność. Silnik Deutz o pojemności 7,1 litrów sprawia, że nawet najtrudniejsze zadania stają się bardzo łatwe. Automatyczna regulacja obrotów na biegu jałowym wydłuża żywotność, zaś dodatkowy czujnik ciśnienia oraz akumulator ciśnieniowy ułatwiają serwisowanie. Kabina Atlas Komfort 935 to znany w całej Europie projekt, zdobywający liczne nagrody i wyróżnienia konsumenckie. Przednia szyba wsuwana jest pod dach kabiny, sam dach otwierany jest wraz z oknem. Antyodblaskowe wnętrze zapobiega problemom z orientacją, a panoramiczne termoszczelne okna pomagają w pracy w trudnym terenie. Część boczna tego najcięższego modelu w gamie Atlas posiada asymetryczny profil dachu. Kolejnym udogodnieniem jest hydrauliczny napęd gąsienic przy pomocy przekładni planetarnej. Atlas Poland poleca zapoznanie się z pełną ofertą - w sprzedaży znajdują się bowiem rożne wersje wyposażeniowe, warianty podwozia oraz wersje dodatkowe i specjalne. Warto także zapoznać się z różnymi typami wysięgników oraz ramionami. Te ostatnie dostosowane są do wysięgników typu monoblock lub do wysięgników przestawnych. Jak widać, szeroka oferta sprosta wszelkim wymaganiom.

Oferta koparek gąsienicowych ATLAS

Koparki gąsienicowe to maszyny, które nie boją się nawet najcięższych prac. Dzięki gąsienicom, w które zostały wyposażone, świetnie radzą sobie w trudnym terenie. 

Są to urządzenia wielozadaniowe, a gąsienice jeszcze powiększają zakres ich możliwości. Doskonale nadają się do prac przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju przyłączy, świetnie radzą sobie przy budowie dróg, czy kopaniu fundamentów. Wykorzystuje się je także do prac związanych z wyburzaniem, a nawet na składach materiałów budowlanych.

Wybierając koparki gąsienicowe, warto przyjrzeć się ofercie firmy ATLAS. To szczególne maszyny, wykonane z najwyższej jakości materiałów, przez uznanego producenta. Dzięki doświadczeniu konstrukcyjnemu, jakie udało się zdobyć przez lata produkcji, koparki gąsienicowe ATLAS cechują sprawdzone, intuicyjne rozwiązania, połączone z nowinkami technicznymi. Wytrzymałość, precyzja, oszczędność — to założenia, którymi kierują się konstruktorzy ATLAS przy opracowywaniu każdego modelu. Mimo ciężkich warunków, w jakich przychodzi pracować maszynom, słyną z niskiej awaryjności i długiej żywotności.

Oferta koparek gąsienicowych ATLAS

Koparki gąsienicowe ATLAS dostępne są w wielu wersjach, dlatego doskonale sprawdzą się przy każdym zadaniu. Zróżnicowane pod względem mocy, ciężaru, udźwigu, czy zasięgu łyżki maszyny, zadowolą gusta każdego klienta. Choć różnorodne, wszystkie maszyny w standardzie posiadają wygodne i przestronne kabiny, a także cechują się dbałością o bezpieczeństwo, w zgodzie z przyjętymi normami. W stałej ofercie dostępnych jest siedem modeli maszyn:

  • koparka gąsienicowa ATLAS 160 LC
  • koparka gąsienicowa ATLAS 190 LC
  • koparka gąsienicowa ATLAS 215 LCSR
  • koparka gąsienicowa ATLAS 225 LC
  • koparka gąsienicowa ATLAS 240 LC
  • koparka gąsienicowa ATLAS 260 LC
  • koparka gąsienicowa ATLAS 340 LC

Aby ułatwić wybór maszyny, nadającej się do potrzeb i wymagań klientów, poniżej znajduje się ogólny opis każdego modelu.

Koparka gąsienicowa ATLAS 160 LC

To jedna z najmniejsza z maszyn producenta, co wpływa znacznie na jej zwrotność i możliwości poruszania się w trudnym terenie. Egzemplarz ten wyposażono w czterocylindrowy silnik Deutz TCD 4.1 L4 o mocy 80 kW (109 KM). Pojemność skokowa silnika to 4 038 cm³, chłodzony jest za pomocą wody, a do prawidłowej pracy potrzebuje 10loleju. Duży zbiornik paliwa o pojemności 240l pozwala na spokojną pracę przez wiele godzin. Wysokowydajna pompa, zastosowana w układzie hydraulicznym, za pomocą siłowników hydraulicznych, pozwala na niezależne sterowanie ruchami maszyny w różnych płaszczyznach. Maksymalne ciśnienie robocze sięga 360 barów, a pojemność zbiornika na olej hydrauliczny to 157 litrów. Poziom hałasu na zewnątrz maszyny dochodzi do 100 dB(A), tymczasem w wyciszonej kabinie operator narażony jest na hałas rzędu 74 dB(A). Obrotowe nadwozie pozwala na wykonanie 9 obrotów na minutę. Do innych ważniejszych parametrów należy zasięg, który w tym modelu wynosi 10,26m. Głębokość kopania dochodzi do 7,02m, a maksymalna objętość łyżki to 0,92m³.

Kabina koparki gąsienicowej ATLAS 160 LC charakteryzuje się wygodnym szerokim wejściem i doskonałą widocznością we wszystkich kierunkach. Operator ma do dyspozycji wygodny amortyzowany fotel, wyposażony w podłokietnik, oraz regulację odciążającą kręgosłup. Sterowanie odbywa się za pomocą dwóch wyjątkowo precyzyjnych dźwigni oraz pedałów, umożliwiających jazdę do przodu i do tyłu. W kabinie znajduje się intuicyjny kokpit, a także monitor, który wyświetla różnorodne dane eksploatacyjne. W przeciwwadze maszyny znajduje się kamera, która pozwala na monitorowanie tylnej strefy pojazdu. Dzięki unikalnemu ustawieniu dysz, w kabinie panuje dobra wentylacja, a klimatyzacja znajduje się w wyposażeniu standardowym.

Koparka gąsienicowa ATLAS 190 LC

Zastosowany w tym modelu silnik o mocy 105 kW (143 KM), pozwala na rozpędzenie ważącej prawie dwadzieścia ton maszyny do prędkości 4,8 km/h. Ma to też wpływ na swobodne pokonywanie nierówności terenu. Pojemność skokowa chłodzonego wodą silnika wynosi 6 057 cm³, a jego obroty dochodzą do 1800 na minutę. Większy silnik do pracy potrzebuje nieco więcej paliwa, a zbiornik o pojemności 264l na długo zapewnia jego zapasy. W układzie hydraulicznym zastosowano wysokowydajną pompę tłokową, która posiada regulację obciążenia granicznego, regulację mocy, a także automatyczne wyrównanie obciążenia. Duża chłodnica, o pojemności 180l, zapewnia oddzielne chłodzenie dla układu hydraulicznego. Poziom hałasu, generowany przez maszynę nie przekracza 99 dB(A).

Wyposażenie seryjne tej maszyny wygląda dość imponująco. W jego skład wchodzi między innymi klimatyzacja, układ mycia szyb i termoszczelne szyby, zapewniające odpowiednią temperaturę w kabinie bez względu na warunki atmosferyczne. Dodatkowymi walorami kabiny jest wygodny fotel operatora i funkcjonalny monitor. Także deska rozdzielcza zasługuje na uwagę, ponieważ jest przejrzysta, a znajdujące się na niej przełączniki i diody alarmowe obsługuje się intuicyjnie. Maksymalna głębokość kopania koparki gąsienicowej ATLAS 190 LC to 6,26 m, tymczasem zasięg wynosi 9,73 m, co nie stawia jej w czołówce, jeśli chodzi o te parametry. Godna uwagi jest natomiast siła zrywania, którą producent określiła na imponującym poziomie 130 kN.

Koparka gąsienicowa ATLAS 215 LCSR

Ten model posiada silnik o mocy 115 kW (156 KM), chłodzony wodą. Pojemność silnika przekracza 6 litrów, a do smarowania potrzebne jest 13 litrów oleju. To wystarczająco mocna jednostka napędowa, żeby swobodnie poruszać maszyną ważącą nawet do 21,8 tony. W układzie hydraulicznym funkcjonuje pompa o wysokiej wydajności z kontrolowanym limitem obciążenia. O bezpieczną pracę dbają ograniczniki w podnośniku i obwody przegubowe. Maksymalna możliwa pojemność łyżki to 1,12m³, co zapewnia wydajną szybką pracę. Maksymalna głębokość kopania to 7,15m, a zasięg ramienia dochodzi do 9,73m.

Kabina jest bardzo przestronna, a dzięki dużej powierzchni szklanej, zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, także ponad maszyną. Maksymalna prędkość, z jaką obraca się kabina, to 9 obrotów na minutę. Zastosowano w niej klimatyzację oraz ogrzewanie, wykorzystujące ciepło pracujacego silnika. Dzięki specjalnej konstrukcji kabina jest bardzo przewiewna inie panuje w niej nieprzyjamny zaduch. Natężenie hałasu w kabinie sięga 78dB(A). Możliwe jest zainstalowanie radia z wyłącznikiem głośności.

Koparka gąsienicowa ATLAS 225 LC

Ta koparka gąsienicowa wyposażona jest w silnik Cummins QSB 6.7, o mocy 116 kW (158 KM). To sześciocylindrowa jednostka napędowa chłodzona wodą, o pojemności skokowej 6 700 cm³, która do prawidłowej pracy potrzebuje 20loleju silnikowego. Ponadto maszyna wyposażona jest w dwa akumulatory 12V o pojemności 100Ah każdy. Za prawidłową pracę dwubiegowego układu hydraulicznrgo, podobnie jak w poprzednich modelach, odpowiadają dwie wysokowydajne pompy. Maszyna ma zaprogramowane trzy tryby działania, które mają bezpośredni wpływ na jej wydajność i tempo pracy. Wysięgniki posiadają pierwotne i wtórne zabezpieczenia przed przeciążeniami, zapewniając tym samym bezpieczeństwo. Dzięki stosunkowo dużej prędkości obracania kabiny (14,5 obrotu na minutę), koparka uznawana jest za zwrotną i szybką.

Kabina tego modelu jest wygodna dla operatora i w wyposażeniu standardowym posiada kilka ciekawych elementów, ułatwiających pracę. Należą do nich uchwyt na butelkę, przegródka na dokumenty, kilka schowków na drobiazgi, a nawet istnieje możliwość zainstalowania elektrycznego pojemnika chłodzącego. Ponadto już standardem w koparkach gąsienicowych ATLAS jest wyposażenie kabiny w klimatyzację i regulowany fotel dla operatora. Warto zwrócić uwagę na zasięg pracy maszyny, który wynosi 10,32 m i głębokość kopania dochodzącą do 6,84 m. Największa obsługiwana przez tę maszynę łyżka maksymalnie może nabrać do 1,37  materiału za jednym razem.

Koparka gąsienicowa ATLAS 240 LC i ATLAS 260 LC

Jednostką napędową obu tych modeli, jest sześciocylindrowy silnik Cummins QSB 6.7, o mocy 129 kW (175 KM). Pojemność skokowa to 6 700 cm³, a zbiornik paliwa w tych modelach ma pomieści 389 litrów oleju napędowego. W wyposażeniu seryjnym zastosowano automatyczną regulację obrotów na biegu jałowym. Układ hydrauliczny tworzą dwie wysokowydajne pompy, które wyposażono w regulację obciążenia granicznego. Ten system umożliwia stabilne oraz precyzyjne sterowanie ramieniem. Bezpieczeństwo pracy zapewniają między innymi specjalne zabezpieczenie przed pęknięciem rury w siłowniku podnoszenia, a także automatyczny wielotarczowy hamulec w mechanizmie wychylnym maszyny. Moment wychylania to 88,10 kNm, a maksymalna prędkość obrotowa nadwozia to 10,5 obrotu na minutę. Modele ATLAS 240 LC i ATLAS 260 LC posiadają dwa biegi, które pozwalają im osiągnąć prędkość do 5,8 km/h. Imponująco wygląda współczynnik siły zrywania, który w obu tych modelach osiąga wartość 161kN.

Kabina pojazdu spełnia wszystkie najnowsze normy bezpieczeństwa. W standardowym wyposażeniu znajduje się monitor, pozwalający na kontrolę parametrów pracy urządzenia, a także wygodny fotel z regulacją, podłokietnikiem i oparciem dla kręgosłupa. Dwa pedały pozwalają na niezależne sterowanie każdą z gąsienic osobno, a funkcjonalne dźwignie pomagają w precyzyjnym sterowaniu. Oba te modele mogą kopać do głębokości 7,69 m, zasięg łyżki to 11,58 m, a jej pojemność to 1,6 .

Różnica między koparkami gąsienicowymi ATLAS 240 LC i ATLAS 260 LC polega na tym, że waga pierwszej to 25,1 t, tymczasem druga waży 26,6 t. Konsekwencją większej wagi modelu 260 LC, jest jej stabilność, a co za tym idzie, maksymalny udźwig wysięgnika w każdym układzie posiada wyższe parametry, niż w modelu 240 LC.

Koparka gąsienicowa ATLAS 340 LC

To największa koparka w ofercie produktów firmy ATLAS, której waga robocza może dochodzić do 35,5 tony. Ten prawdziwy kolos do płynnej pracy potrzebuje potężnej jednostki napędowej. Taką stanowi sześciocylindrowy silnik Deutz TCD 6.1 L6 o mocy 180 kW (245 KM). Maksymalne obroty silnika sięgają 1800 na minutę, a pojemność skokowa to imponujące 7 100 cm³. W układzie hydraulicznym zastosowano dwie wysokowydajne pompy, sterowane przez system komputerowy AWE 4. Dzięki oszczędnej regulacji natężenia przepływu płynu hydraulicznego możliwe jest precyzyjne, proporcjonalne i niezależne od ciężaru sterowanie ramieniem w każdej płaszczyźnie. Maksymalne ciśnienie robocze sięga nawet 380 barów i jest największe wśród prezentowanych modeli. Również maksymalna pojemność łyżki jest największa i wynosi 2 , co sprawia, że maszyna sprawdzi się przy najcięższych pracach i wszędzie tam, gdzie ilość materiału do przeniesienia jest największa. Gąsienice posiadają regulację naprężenia, które za pośrednictwem stalowej sprężyny napręża siłownik smarowy. Wymiary gąsienic to: rozstaw 2600 mm, długość 4800 mm, a same gąsienice mają szerokość 600 mm.

Kabina maszyny posiada panoramiczne szyby, w większości uchylne, a przednia szyba może wsuwać się pod dach kabiny. Ponadto sam dach także może być otwierany, a umieszczone w nim okno daje możliwość obserwacji otoczenia w niemal nieograniczonym zakresie. Antyodblaskowe wnętrze zapewnia większy komfort pracy dla operatora, podobnie jak wygodny regulowany fotel i ergonomiczne dźwignia sterowania. Do sterowania pojazdem, oprócz dwóch wielofunkcyjnych dźwigni, służą także dwa pedały, umożliwiające niezależną jazdę każdej z gąsienicy zarówno do przodu, jak i w tył. Długość kabiny to 1760 mm, a jej szerokość 935 mm. Maksymalny zasięg ramienia maszyny to 11,2 m, a głębokość kopania jest najwyższa spośród prezentowanych modeli i dochodzi do 7,77m.

Jak można było się przekonać, koparki gąsienicowe ATLAS występują w wielu wariantach, które sprawdzą się w każdych warunkach pracy. Różnorodność pod względem zasięgu ramienia, pojemności łyżki, czy mocy silnika, pozwala na dopasowanie odpowiedniej maszyny do wybranych potrzeb. Słynące z niezawodności koparki gąsienicowe wybierane są przez coraz większe rzesze klientów, którym zależy na długotrwałym użytkowaniu maszyny. Ponadto każdy model stworzony jest z dbałością o bezpieczeństwo i możliwie największy komfort pracy operatora. To wszystko sprawia, że ATLAS dominuje na placach budowy, żwirowniach, torfowiskach i wszędzie tam, gdzie w najtrudniejszym terenie potrzebna jest moc pojazdu gąsienicowego.

KontaktSkontaktuj się z nami

Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Chętnie udzielimy szczegółowych informacji dotyczących naszej oferty i usług.


Centrala Rumia
Atlas Poland Sp. z o.o.
ul. Kwarcowa 3
84-230 Rumia
NIP: 586-22-37-547

Centrala Rumia
+48 58 736 20 63

Sprzedaż maszyn
+48 58 736 20 63
tel. kom.:
+48 669 484 843

 

Czas pracy: 8:00-16:00 Pn-Pt

 

Formularz kontaktowy

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celu wysłania informacji handlowych drogą elektroniczną:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysłania informacji handlowych drogą elektroniczną przez Atlas Poland Sp. z o.o., zgodnie z art. 6 ust.1 lit.a europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz.UE L nr. 119, str.1) oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U 2002 nr 144 poz.1204 ze zm)

Copyright © 2018-2024 Atlas Poland - Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies.

Cookies Akceptuję