Ważne: Korzystając z naszego serwisu akceptujesz używanie ciasteczek. Ok  Czytaj więcej

Aktualności

Wszystko pochodzi z jednego źródła...

2017-02-02

Niniejszy artykuł ukazuje koparkę ATLAS wraz z oprzyrządowaniem – gdzie sama maszyna jak i osprzęt pochodzą od tego samego producenta – użytkowaną przez WSA Verden...

...

grupie specjalizującej się szeroką gamą zadań, takich jak wzmacnianie wałów melioracyjnych, przesieka lasów, przemieszczanie materiału z platformy pływającej. 

Dla takiego, szerokiego spektrum zadań, agencja Wasserstrassen – und Schiffahrsamt Verden (WSA- waterways & shipping Office) wybrała, spośród wielu innych, maszynę ATLAS 340 LC - koparkę z wyposażoną w szeroką gamę osprzętu firmy ATLAS.  Należy do niej chwytak dwuszczękowy E 75.32 o pojemności 1 000 litrów, chwytak pięciopalczasty E 772 o pojemności 800 litrów, łyżka G 742 o szerokości 2 200 mm, chwytak do drewna E 624/2V o pojemności 1000 litrów oraz hak ładunkowy K 710 SW, którego wytrzymałość sięga 8 ton. Ten wszechstronny osprzęt pomaga w zrozumieniu złożoności prac, do których został stworzony.

Utrzymanie dróg wodnych

WSA Verden jest oddziałem GDWS (General-Dictatorate for Waterways and Shipping), który ma swoją bazę w Hanover, w Niemczech. Są oni odpowiedzialni za utrzymanie i konserwację 333 km federalnych dróg wodnych; Weser, Aller i Leine. To oznacza, że wały przeciwpowodziowe musza być wzmacniane, materiały zamontowane i zdemontowane, drewno załadowane i rozpakowane,  elementy brzegowe przetransportowane etc. To wszystko dzieje się z platformy pływającej o nazwie „Schwarmstedt”, która jest umiejscowiona na placu budowy w Hoya i posiada maszynę Atlas 340 LC na swoim pokładzie. Specjalną cecha tej trzydziestopięcio-tonowej koparki jest teleskopowy układ sterowania, który może być poszerzony hydraulicznie o 700 mm z każdej strony: złożona maszyna ma szerokość całkowitą 3150 mm, rozłożona natomiast 4550 mm. Fakt ten zwiększa zarówno stabilność jak i bezpieczeństwo. Maszyna jest wyposażona w kabinę, która pozwala operatorowi na ruch wprzód, ale także na podwyższenie pozycji operacyjnej o 2000 mm w każdą stronę, dzięki czemu znacznie polepsza widok na obszar pracy. Dzięki zintegrowanemu hydraulicznie regulowanemu ramieniu z 4500 mm wysięgnikiem oraz uniwersalnemu hydraulicznemu zestawowi montażowemu, Atlas 340 LC nie ma problemów efektywnie pracować będąc na wodzie.  

 

Dobrze dopasowana technologia

Dla szybkiej i efektywnej zmiany osprzętu, maszyna posiada szybkozłącze T 722, które jest wyposażone w niskociśnieniowy mechanizm zamkowy. Chwytaki są wprawiane w ruch dzięki rotatorowi E732,2 z dwoma motorami obrotowymi. Układ węży i sprzęgieł również jest zrobione przez Atlasa.  Jest to specjalna cecha i bardzo duża korzyść. Cała użyta technologia pochodzi z jednego źródła. Koparka jest wyprodukowana w fabryce Atlas w Ganderkesee, natomiast osprzęt w fabryce w Vechta. Odpowiedni zespół inżynierów wydajnie współpracuje ze sobą i nadzoruje ich pracę. Rezultatem ich pracy jest dobrze wyważona maszyna. To daje również możliwość zoptymalizowania wagi osprzętu, dając jego użytkownikowi różne korzyści; dopasowana i wyważona technologia, niższa waga ogólna osprzętu, a w związku z tym, wyższa pojemność załadunku. Użytkownik uzyskuje to wszystko z jednego źródła. ”To są powody, dla których zakupiliśmy maszynę przeładunkową wraz z osprzętem. Używamy tego takiego „zestawu”od dwóch lat i nasze doświadczenia są bardzo dobre.”- mówi Wilm-Cord Winkelman, który jest odpowiedzialny za maszyny i wyposażenie w WSA Verden. WSA posiada wsparcie dealera Atlasa Von der Wehl, który ma duże doświadczenie  i jest obeznany w tego typu zadaniach. Jest to najbardziej korzystne wyjście dla użytkownika. W dodatku, są oni umiejscowieni w miejscowości Lauenbrück, i serwis, w razie szczególnej potrzeby, może zjawić się u nich bardzo szybko.  

 

Różne wymagania

Wymagania odnośnie osprzętu są różne i obejmują montaż konstrukcji w dużych ilościach (skały, fasady etc.) na liniach wodnych, utrzymanie i naprawę konstrukcji na wodzie (pale i ściany, falochrony, umocnienia, pogłębianie etc.). Przykładowo chwytak Atlas E 772 jest używany do ustabilizowania rowów melioracyjnych przez układanie kamieni, lecz także poprzez usuwanie i dostarczanie bali drewnianych  z leśnych obszarów wzdłuż rzeki. To są czynności wymagające ciężkiego sprzętu. Jeśli dla przykładu kamienie muszą być umieszczane w odpowiednich miejscach, czasem jest to dokonywane za pomocą dobrze wycelowanego rzutu, co w „slangu” Atlasa możemy nazwać błyskawicznym ruchem chwytaka. Takie poczynania generują duże siły dynamiczne, przez co materiał jak i struktura musi zapewnić wytrzymałość. To, że działa to dobrze, można zobaczyć na platformie „Schwarmstedt” ; tak samo maszyna jak i jej osprzęt pochodzący od tego samego producenta są wyjątkowo dobrym połączeniem.